fot. Rycerze Kolumba

Najwyższy Rycerz Zakonu Rycerzy Kolumba odwiedził ośrodek dla uchodźców na Ukrainie

12 kwietnia 2022 roku Patrick E. Kelly, Najwyższy Rycerz Zakonu Rycerzy Kolumba, odwiedził ośrodek dla uchodźców na Ukrainie. Patrick E. Kelly w czasie swojej wizyty odwiedzi najważniejsze ośrodki działań humanitarnych Rycerzy Kolumba w związku z wojną na Ukrainie.

Patrick E. Kelly, Najwyższy Rycerz Zakonu Rycerzy Kolumba, 12 kwietnia 2022 roku przybył do Polski. 13 kwietnia 2022 roku spotkał się z ks. abp. Markiem Jędraszewskim, metropolitą krakowskim. Po rozmowie z nim udał się do magazynu w Łańcucie, gdzie Rycerze Kolumba  we współpracy z Fundacją Semper Fidelis na rzecz Archidiecezji Lwowskiej  i powiatem łańcuckim gromadzą, a następnie wysyłają na Ukrainę transporty humanitarne z żywnością długoterminową i lekami.

„Te dary spływają z Polski, jak również zza granicy, Później są one wywożone tirami do Lwowa. Bardzo dużo Ukraińców ze wschodniej Ukrainy przemieszcza się na zachód, między innymi do Lwowa. Z tego, co wiem, liczba mieszkańców tego miasta praktycznie się podwoiła, dlatego ta pomoc jest konieczna i potrzebna” – tłumaczy Henryk Rydzik, prezes Fundacji Semper Fidelis, który od początku wojny zaangażował się w organizację pomocy Ukrainie.

Na miejscu Patrick E. Kelly wziął udział w pakowaniu specjalnych paczek świątecznych dla Ukraińców, przygotowanych przez Rycerzy Kolumba oraz wolontariuszy z Częstochowy i Radomia.

„Pakujemy koszyki wielkanocne, które zostaną dostarczone ukraińskim uchodźcom jako znak naszego wsparcia i solidarności z nimi. W tym Wielkim Tygodniu chcemy dać cierpiącym mieszkańcom Ukrainy odrobinę nadziei od ich braci Rycerzy Kolumba” – powiedział Patrick E. Kelly, Najwyższy Rycerz Zakonu Rycerzy Kolumba.

fot. Rycerze Kolumba

fot. Rycerze Kolumba

„Ks. Michael J. McGivney założył Rycerzy Kolumba, aby wspierać sieroty i wdowy. Według niego najbardziej bezbronnymi byli zaś imigranci, którym służył w swojej parafii. Jego dziedzictwo jest kontynuowane od lat. Dziś jesteśmy w Polsce i pomagamy ukraińskim uchodźcom” – dodał.

Innym miejscem, w którym Rycerze Kolumba pomagają od początku wojny, jest Centrum Miłosierdzia przy przejściu granicznym w Hrebennem. Patrick E. Kelly spotkał się tam z ks. abp. Mieczysławem Mokrzyckim, metropolitą lwowskim oraz siostrami Miłosierdzia, które od kilku tygodniu posługują w tym miejscu uchodźcom przekraczającym granicę. Zgodnie ze zwyczajem praktykowanym w Centrum Miłosierdzia, o godzinie 15.00 uczestnicy tego spotkania wspólnie odmówił Koronkę do Bożego Miłosierdzia w intencji pokoju.

fot. Rycerze Kolumba

fot. Rycerze Kolumba

Wieczorem Patrick E. Kelly, Najwyższy Rycerz Zakonu Rycerzy Kolumba, przekroczył granicę polsko-ukraińską w Hrebennem, aby wraz z ks. abp. Mieczysławem Mokrzyckim spotkać się z uchodźcami oraz ukraińskimi Rycerzami Kolumba w ośrodku w Rawie Ruskiej.

„Jesteśmy bardzo wdzięczni, że Najwyższy Rycerz Patrick E. Kelly przyjął zaproszenie, aby przyjechać tutaj do nas na Ukrainę” – przyznał ks. abp. Mieczysław Mokrzycki.

„Jego obecność tutaj wiele znaczy dla naszych Rycerzy Kolumba, którzy od samego początku wojny są bardzo zaangażowani” – dodał metropolita lwowski.

fot. Rycerze Kolumba

W Rawie Ruskiej Patrick E. Kelly poprowadził również oficjalną ceremonię, podczas której na urząd Delegata Stanowego Rycerzy Kolumba (tj. lokalnego lidera organizacji) na Ukrainie został wprowadzony Jurij Malecki.

„Postawa Najwyższego Rycerza jest wzorem dla wszystkich tutejszych Rycerzy Kolumba. Ta wizyta ma bardzo symboliczne znaczenie dla każdego z nas – staraliśmy się opowiedzieć o naszej działalności, pokazać, co robimy i podziękować za słowa wsparcia oraz nieustanną modlitwę” – powiedział Delegat Stanowy Rycerzy Kolumba.

Rycerze Kolumba są największą na świecie organizacją katolickich mężczyzn. Wspólnotę założył beatyfikowany w 2020 roku ks. Michael J. McGivney, który w 1882 roku w New Haven w Stanach Zjednoczonych zgromadził grupę mężczyzn pragnących wspierać się wzajemnie i formować w wierze katolickiej. Ich zasadami są: Miłosierdzie, Jedność, Braterstwo i Patriotyzm. Działają w kilkunastu państwach świata i gromadzą w swoich szeregach ponad 2 miliony mężczyzn. W Polsce obecni są od 15 lat i liczą prawie 7 tysięcy członków działających w ponad 200 parafiach na terenie 30 diecezji. Delegatem Stanowym w Polsce jest Krzysztof Zuba, a Kapelanem Stanowym – ks. abp Wacław Depo, metropolita częstochowski.

Krzysztof Sietczyński, Rycerze Kolumba/radiomaryja.pl

 

 

 

drukuj
Tagi: , , ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl