fot. AP/Jacek Turczyk

Krewni ofiar banderowców chcą odebrania Poroszence orderu Orła Białego

Rodziny ofiar banderowskiego ludobójstwa mają się zwrócić w najbliższych dniach do prezydenta Andrzeja Dudy o odebranie Orderu Orła Białego prezydentowi Ukrainy Petro Poroszence – informuje portal wPolityce.

Odznaczenie przyznał ukraińskiemu prezydentowi pod koniec ubiegłego roku były już prezydent Bronisław Komorowski.

Rodziny ofiar banderowców podnoszą, że Poroszenko od dłuższego czasu gloryfikuje członków UPA, które mordowało Polaków.

Prof. Czesław Partacz badający okoliczności ludobójstwa na Wołyniu, mówi, że z punktu widzenia politycznego odebranie orderu Poroszence jest niemożliwe. Jednocześnie historyk podkreśla, że Komorowski podjął bardzo złą decyzję, honorując prezydenta Ukrainy.

– Kierownictwo państwa ukraińskiego jest bardzo probanderowskie – ze zbrodniarzy tworzy bohaterów narodowych. To nie jest korzystne ani dla Ukrainy, ani dla Polski. To, że prezydent Komorowski nadał tak wysoki order prezydentowi Ukrainy, który popiera te wszystkie skrajne ruchy, można powiedzieć, neobanderyzm i inne różne partie i myśli polityczne, to bardzo źle o nim świadczy – ocenia prof.  Czesław Partacz.

Przypomnijmy, że w kwietniu tego roku ukraiński parlament uznał członków UPA za „bojowników za wolność”. Kontrowersyjna ustawa została przyjęta w dniu wizyty prezydenta Bronisława Komorowskiego na Ukrainie.

RIRM

 

drukuj