fot. flickr.com

Ukraina: Straż graniczna nie wpuści obserwatorów wyborczych z Rosji

Państwowa Służba Graniczna Ukrainy nie wpuści obserwatorów z Federacji Rosyjskiej na zaplanowane na koniec marca wybory prezydenckie – poinformował w czwartek rzecznik PSGU Ołeh Słobodian.

Władze w Kijowie nie chcą rosyjskich obserwatorów ze względu na trwający od 2014 roku konflikt z Moskwą.

Słobodian oświadczył, że Służba Graniczna współpracuje z Centralną Komisją Wyborczą i Służbą Bezpieczeństwa Ukrainy (SBU), by nie dopuścić do wjazdu obserwatorów z Rosji na ukraińskie terytorium.

„Niedopuszczenie do przyjazdu tych, którzy potencjalnie mogą być obserwatorami, bądź mogą zadeklarować bezpośrednio na granicy, że będą obserwatorami, jest zadaniem dla całego systemu ochrony państwa” – powiedział Słobodian.

7 lutego Rada Najwyższa (parlament) Ukrainy przyjęła ustawę, zgodnie z którą obserwatorami wyborów w tym kraju nie mogę być obywatele Rosji ani obywatele innych państw przez nią zaproponowani. Minister spraw zagranicznych Pawło Klimkin zażartował nawet, że większe szanse na udział w misjach obserwacyjnych wyborów w jego kraju mają Marsjanie niż Rosjanie.

Wybory prezydenckie na Ukrainie odbędą się 31 marca. Jesienią w tym kraju oczekiwane są natomiast wybory parlamentarne.

PAP/RIRM

drukuj
Tagi: ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl