fot. PAP/Radek Pietruszka

A. Królikowska przed komisją ds. VAT: Pamiętam problem związany z pobieraniem akcyzy i nieobieraniem VAT-u w przypadku wwozu towarów

Komisja śledcza ds. VAT przesłuchuje dzisiaj byłą wiceminister finansów Agnieszka Królikowska. Funkcję wiceministra finansów pełniła w latach 2014-2015.

Agnieszka Królikowska funkcję wiceministra finansów pełniła pod koniec rządów koalicji PO-PSL – w latach 2014-2015. Była jednocześnie Generalnym Inspektorem Informacji Finansowej, Generalnym Inspektorem Kontroli Skarbowej oraz pełnomocnikiem rządu ds. zwalczania nieprawidłowości finansowych na szkodę Polski lub UE.

Jak zeznała świadek, w okresie jej pracy w resorcie istniała świadomość problemu związanego z podatkiem VAT oraz akcyzą. Przyjęłam stanowisko, że rozwiązania branżowe nie przynoszą efektu, ale potrzebne są rozwiązania systemowe – powiedziała była wiceminister. Jednak efektów nie było.

– Czy wówczas docierały do pani sygnały dotyczące mechanizmów przestępczych wykorzystujących lukę w imporcie towarów, która powstała po zniesieniu zabezpieczenia o tym problemie? – zapytał członek komisji.

– Przypominam sobie rozmowy na ten temat. Nie jestem w stanie teraz do końca sprecyzować, czy to było jeszcze wcześniej, kiedy mogłam być świadkiem takich rozmów, kiedy pełniłam funkcję dyrektora i brałam udział w naradach kadry kierowniczej pionu kontroli skarbowej. Pamiętam problem związany z pobieraniem akcyzy i nieobieraniem VAT-u w przypadku wwozu towarów. Dyskutowaliśmy o tym za mojej kadencji w Ministerstwie Finansów – odpowiedziała Agnieszka Królikowska.

Śledczy pytają między innymi o kwestię opóźnień we wprowadzaniu tzw. odwróconego VAT-u oraz o prace międzyresortowego zespołu, którego zadaniem były wypracowywanie rozwiązań prawnych.

Szacuje się, że w latach 2007-2015 Skarb Państwa z tytułu wyłudzeń VAT stracił ok. 250 mld zł.

Zuzanna Dąbrowska/RIRM

drukuj
Tagi: ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl