fot. mf.gov.pl

Krajowa Administracja Skarbowa z dobrymi wynikami

Działająca od 1 marca Krajowa Administracja Skarbowa informuje o dobrych wynikach. Chodzi o walkę z wyłudzeniami podatku VAT. KAS wykryło 30 łańcuchów firm służących wyłudzeniom tego podatku. W proceder było zaangażowanych aż 300 podmiotów. Straty Skarbu Państwa szacuje się na ponad 100 mln zł.

Działania funkcjonującej od 1 marca Krajowej Administracji Skarbowej, powstałej z połączenia trzech służb: Służby Celnej i Skarbowej oraz urzędów kontroli skarbowej, nakierowane są na wielkich oszustów podatkowych, którzy kryją się za parawanem działalności gospodarczej. Dzięki walce z wyłudzeniami VAT, Krajowej Administracji Skarbowej udało się do tej pory wykryć 30 łańcuchów firm służących wyłudzeniom tego podatku. W proceder było zaangażowanych aż 300 przedsiębiorstw.

Jak informuje Przemysław Krawczyk, dyrektor departamentu Kontroli i Analiz Ekonomicznych w Ministerstwie Finansów, straty Skarbu Państwa oszacowane na skutek działań tych podmiotów – międzynarodowych grup przestępczych – wyniosły ponad 100 mln zł.

Przemysław Krawczyk zwraca także uwagę na fakt zbudowania w samej centrali zespołu kilkudziesięciu analityków dedykowanych wyłącznie do wykrywania karuzel VAT-owskich. Jego zdaniem, aby osiągnąć pożądane efekty, potrzebny jest duży i sprawny zespół analityków i informatyków, narzędzia analityczne i źródła danych.

Dyrektor departamentu Kontroli i Analiz Ekonomicznych w Ministerstwie Finansów wskazał też na wprowadzenie obowiązku przekazywania danych o VAT za pomocą Jednolitego Pliku Kontrolnego. Jak wyjaśnił, umożliwia to identyfikację powiązań między podmiotami, ustalenie relacji między nimi. Także wejście w życie przepisów o Systemie Teleinformatycznym Izby Rozliczeniowej pozwoli uzupełnić bazę źródeł danych niezbędnych do efektywnej analizy.

 

TV Trwam News/RIRM

drukuj