fot. KAS

Rozbita grupa przestępcza podejrzana m.in. o fałszowanie na wielką skalę faktur za towary z Azji

Co najmniej 150 mln zł stracił Skarb Państwa wskutek działań grupy przestępczej, podejrzanej o fałszowanie dokumentacji handlowej i faktur VAT za towary sprowadzane z Azji – poinformowała podlaska KAS. Zatrzymano dziesięć osób, wszystkie zostały tymczasowo aresztowane.

W ramach śledztwa nadzorowanego przez Prokuraturę Regionalną w Białymstoku podlaska KAS ustaliła, że na terenie kraju działa zorganizowana grupa przestępcza trudniąca się sprowadzaniem z Azji towarów po zaniżonych wartościach.

„Przestępcy wykorzystywali do tego celu m.in. sfałszowane faktury oraz fikcyjne podmioty gospodarcze (tzw. słupy). Śledczy ustalili, że w wyniku działalności grupy Skarb Państwa stracił co najmniej 150 mln zł z tytułu niezapłaconego cła i podatków” – poinformował w czwartek st. asp. Maciej Czarnecki, oficer prasowy podlaskiej Krajowej Administracji Skarbowej.

Pod koniec sierpnia przeprowadzono w jednym czasie akcję przeszukania wytypowanych w śledztwie kilkunastu miejsc; wzięło w niej udział 130 osób z podlaskiej, mazowieckiej i dolnośląskiej KAS oraz urzędnicy resortu finansów. Zatrzymano dziesięć osób; podczas przeszukań w domach podejrzanych i siedzibach firm zabezpieczono dokumenty, nośniki danych i telefony.

„Śledczy zabezpieczyli również 1,5 mln zł w gotówce, biżuterię, zegarki oraz złoto inwestycyjne o wartości blisko 1 mln zł. Podczas przeszukań znaleziono także broń, narkotyki oraz nielegalny alkohol” – dodał Maciej Czarnecki.

Podejrzanym postawiono zarzuty m.in. udziału w zorganizowanej grupie przestępczej oraz fałszowania faktur. Sąd uwzględnił wnioski prokuratury i całą dziesiątkę zatrzymanych aresztował na trzy miesiące.

„Śledczy nie wykluczają kolejnych zatrzymań” – zaznaczył oficer prasowy podlaskiej KAS.

PAP

drukuj