fot. gov.pl

Rekordowy przemyt papierosów udaremniony wspólnie przez podlaską SG i KAS

Przemyt w dwóch ciężarówkach łącznie blisko 1,3 mln paczek papierosów bez polskich znaków akcyzy udaremnili we wspólnej akcji funkcjonariusze Podlaskiego Oddziału SG i KAS z Białegostoku. Wartość kontrabandy została oszacowana na ponad 18,2 mln zł.

To największy w historii transport nielegalnych papierosów przechwycony przez podlaską Straż Graniczną i Krajową Administrację Skarbową z tego regionu – poinformowały we wtorek obie służby. Po postawieniu zarzutów, kierowcy ciężarówek zostali tymczasowo aresztowani.

Przemyt ujawniony został w czasie wspólnych kontroli na drogach. Prowadzone one były na terenie województwa mazowieckiego, a chodziło o walkę z przemytem nielegalnych migrantów, ukrywających się w naczepach ciężarówek.

W ramach tych działań, SG i KAS zatrzymały do kontroli dwa tiry, w których deklarowanym ładunkiem miały być urządzenia wentylacyjne i płyty termoizolacyjne. Po sprawdzeniu przez służby okazało się, że zamiast tego towaru, były to papierosy bez polskich znaków akcyzy.

W naczepie pierwszego tira, którego kierowcą był 30-letni Białorusin, jechał transport blisko 520 tys. paczek papierosów. W drugiej ciężarówce, prowadzonej przez 25-letniego obywatela Polski, zabezpieczono 768 tys. paczek. Wartość blisko 1,3 mln paczek papierosów została oszacowana na ponad 18,2 mln zł.

„Gdyby nielegalny towar trafił do sprzedaży w Polsce, Skarb Państwa straciłby ponad 29 mln zł” – poinformowały SG i KAS.

Śledztwo pod nadzorem prokuratury prowadzi Straż Graniczna. Podejrzani o udział w przemycie kierowcy zostali aresztowani na trzy miesiące. Grozi im nawet 10 lat więzienia.

Przemyt papierosów w deklarowanym ładunku ciężarówek, to powszechna forma działań grup przestępczych, trudniących się przerzutem papierosów ze Wschodu. Zwłaszcza przez granicę z Litwą, czyli wewnętrzną granicę UE, gdzie nie ma kontroli paszportowo-celnych.

W pobliżu granicy działają jednak grupy mobilne KAS i patrole SG, czasami ich działania – jak w przypadku tego rekordowego przemytu – przenoszone są w głąb kraju. W wykryciu takich prób – oprócz doświadczenia funkcjonariuszy służb – pomagają urządzenia RTG do prześwietlania ładunków oraz specjalnie szkolone psy.

PAP

drukuj
Tagi: , , ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl