fot. PAP/Darek Delmanowicz

Podkarpackie: Dwie grupy nielegalnych imigrantów z Afryki zatrzymała Straż Graniczna

Dwie grupy imigrantów z Afryki, którzy nielegalnie przekroczyli ukraińsko-polską granicę, zatrzymał jednego dnia Bieszczadzki Oddział Staży Granicznej. Zatrzymano łącznie osiem osób w wieku 17-31 lat. Celem ich podróży była Europa Zachodnia.

Jak poinformowała rzeczniczka BiOSG mjr Elżbieta Pikor, pierwsza grupa cudzoziemców została zatrzymana w poniedziałek nad ranem w Birczy (pow. przemyski). Było to trzech obywateli Gwinei i jeden z Kamerunu.

„Przeszli oni pieszo przez zieloną granicę. Młodzi mężczyźni nie posiadali przy sobie żadnych dokumentów i jak powiedzieli, celem ich podróży był Zachód Europy” – przekazała mjr Pikor.

Kilka godzin później w przygranicznej miejscowości Dołżyca w powiecie leskim strażnicy graniczni z Wetliny zatrzymali kolejnych nielegalnych imigrantów z Afryki. Oni także chcieli dotrzeć do Europy Zachodniej.

„Tym razem byli to trzej obywatele Komorów, w tym jedna kobieta, oraz jeden obywatel Somali. Oni także byli bez dokumentów tożsamości. Poruszali się samochodem osobowym kierowanym przez 38-letniego Ukraińca” – przekazała rzeczniczka BiOSG.

Dodała, że kierowca usłyszał już zarzut zorganizowania nielegalnego przekroczenia granicy. Mężczyzna przyznał się do zarzucanego czynu i wyraził chęć dobrowolnego poddania karze grzywny i pozbawienia wolności 10 miesięcy w zawieszeniu na dwa lata.

„Wszyscy zatrzymani tego dnia imigranci potwierdzili, że na teren Polski przedostali się nielegalnie” – zaznaczyła mjr Pikor.

Po przeprowadzeniu wymaganych czynnościach sanitarnych i administracyjnych cudzoziemcy zostali, decyzją sądu, umieszczeni na trzy miesiące w strzeżonych ośrodkach dla cudzoziemców.

Z danych przekazanych przez mjr Pikor wynika, że od początku 2020 r. funkcjonariusze Bieszczadzkiego Oddział Straży Granicznej zatrzymali łącznie 103 cudzoziemców, którzy nielegalnie przekroczyli granicę z Ukrainy i Słowacji do Polski w celach migracyjnych.

PAP

drukuj
Tagi: , ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl