Sondaż: 40 proc. Włochów uważa, że imigranci stanowią zagrożenie

40 proc. Włochów uważa, że imigranci są zagrożeniem dla porządku publicznego i bezpieczeństwa – wynika z sondażu zaprezentowanego w poniedziałek przez dziennik „La Repubblica”. Rezultat ten wiąże się z aktami terroryzmu w Europie i rekordową falą migracyjną.

W poprzednich latach – jak podkreślono w analizie sondażu instytutu Demos – do strachu przed imigrantami przyznawało się około 30-35 procent Włochów. W 2012 r. było ich 26 proc.

Kończy się empatia dla uchodźców, powraca obawa o bezpieczeństwo” – zauważa włoska gazeta.

„La Repubblica” przypomina, że w 2007 r. 51 proc. mieszkańców Włoch dostrzegało zagrożenie w imigrantach. To najwyższy zanotowany wynik w dwóch ostatnich dekadach. Rzymski dziennik wyjaśnia, że wówczas kwestia imigracji i bezpieczeństwa znajdowała się w centrum debaty publicznej w kraju.

W szczegółowym omówieniu przeprowadzonego w dniach 1-2 lutego sondażu zauważono, że przekonanie o tym, iż imigranci stanowią zagrożenie, podziela prawie 80 proc. zwolenników antyimigranckiej Ligi Północnej i 60 proc. prawicowej partii Forza Italia. Wśród sympatyków rządzącej centrolewicowej Partii Demokratycznej jest ich 16 proc.

PAP/RIRM

drukuj