Niemcy: Szef Urzędu ds. Migracji i Uchodźców ustąpił ze stanowiska

Prezes niemieckiego Urzędu ds. Migracji i Uchodźców (BAMF) Manfred Schmidt ustąpił ze stanowiska – poinformowało w czwartek ministerstwo spraw wewnętrznych w Berlinie. Placówka była ostro krytykowana za opóźnienia w rozpatrywaniu wniosków o azyl.

W komunikacie wydanym przez niemieckie MSW napisano, że Schmidt poprosił o zwolnienie z obowiązków „z powodów osobistych”, a szef resortu przychylił się do jego prośby.

Schmidt kierował urzędem z siedzibą w Norymberdze od grudnia 2010 roku. Praca kierowanej przez niego placówki była ostro krytykowana, m.in. na wtorkowym spotkaniu kanclerz Angeli Merkel z premierami niemieckich krajów związkowych, poświęconym problemom migracji.

Urząd ds. Migracji i Uchodźców krytykowany jest za zbyt powolne rozpatrywanie wniosków o azyl – obecnie na rozpatrzenie czeka co najmniej 250 tys. podań. Średni okres podejmowania decyzji trwa w Niemczech ponad 5 miesięcy, znacznie dłużej niż w większości krajów europejskich, podczas gdy rząd chce skrócić postępowanie do jednego miesiąca. Kierownictwo urzędu tłumaczy się brakami kadrowymi.

W tym roku o azyl w Niemczech wystąpi według szacunków MSW ponad 800 tys. osób, czterokrotnie więcej niż przed rokiem.

PAP/RIRM

drukuj