Premier chce spotkania z partyjnymi liderami ws. uchodźców

Premier Ewa Kopacz chce dziś rozmawiać z liderami partii sejmowych ws. uchodźców. Przedstawiciele opozycyjnych ugrupowań sceptycznie podchodzą do tego zaproszenia. Uważają, że informacja w tej sprawie powinna zostać przedstawiona w Sejmie.

Wczoraj premier Kopacz na konferencji oświadczyła, że możliwości Polski dot. przyjęcia uchodźców są większe niż zadeklarowane 2 tys. osób. Dodała, że Polska podejmie „odpowiedzialne decyzje” po spełnieniu warunków, w tym kontroli weryfikacji imigrantów pod względem bezpieczeństwa.

Jak mówi poseł Witold Waszczykowski, były wiceminister spraw zagranicznych, poprzez zapraszanie liderów partii politycznych, premier Ewa Kopacz pokazuje, że nie chce brać odpowiedzialności za sprawy związane z uchodźcami.

– Mam też wrażenie, że pani premier zapowiada te większe możliwości Polski, ponieważ chce przypodobać się Europie; pokazać, że jest prawdziwą Europejką, przestrzega standardów europejskich, być może licząc na jakieś wsparcie mediów europejskich w obecnej kampanii. No, ale to nie ona będzie, niestety, realizowała te decyzje. Być może łatwo się w tej chwili podejmuje takie decyzje, natomiast pani premier będzie miała świadomość, że już nie będzie musiała ich realizować. Strona polska musi mieć absolutną pewność, kto czeka na przyjazd, a tutaj jest wielki znak zapytania: czy polskie służby poradzą sobie, jeśli przez ostatnie lata nie były w stanie uchronić polityków polskich i własnych szefów od podsłuchów? – zwraca uwagę Witold Waszczykowski.

Dziś w Strasburgu szef Komisji Europejskiej Jean-Claude Juncker ma przedstawić nowe propozycje dotyczące tego, jak Unia Europejska powinna poradzić sobie z rosnącą falą imigrantów i uchodźców.

Według nieoficjalnych informacji Komisja Europejska zaproponuje dziś Polsce, by w sumie przyjęła blisko 12 tys. nielegalnych imigrantów z Afryki i Bliskiego Wschodu. Łącznie kraje unijne mają przyjąć 160 tys. uchodźców. Większą liczbę uchodźców niż Polska mają przyjąć tylko Niemcy, Francja i Hiszpania.

RIRM

drukuj
Tagi: , ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl