fot. PAP/EPA

Elżbieta II najdłużej panującym władcą

Królowa Zjednoczonego Królestwa Wielkiej Brytanii i Irlandii Północnej, wyprzedziła tym samym królową Wiktorię, która rządziła państwem przez 63 lata i 217 dni. Nowa rekordzistka, przejęła władzę po swoim ojcu Jerzym VI. Została koronowana 2 czerwca 1953 r. Miała wtedy 25 lat.

Okres panowania Elżbiety II będzie przez historię różnie oceniany. Wielka Brytania w tym czasie spadła do rangi mocarstwa, ale jedynie europejskiego – mówi historyk, prof. Wojciech Roszkowski.

Wielka Brytania straciła za jej panowania imperium kolonialne. Spadła do rangi mocarstwa, ale tylko w skali europejskiej. Jeszcze jest państwem bardzo liczącym się, ale jednak przeżywającym nadal rozmaite kłopoty społeczne i ekonomiczne. Ostatnio stało się także państwem odgrywającym dosyć niepewną rolę w Unii Europejskiej. Wielka Brytania niedostatecznie wspiera Unię Europejską, ma własne interesy a  jednocześnie dzieli jej problemy jak np. problemy uchodźców – tłumaczy Wojciech Roszkowski.

89-letnia królowa nie zamierza specjalnie świętować swojego rekordu. Wraz z księciem Filipem ma otworzyć jedynie nowe połączenie kolejowe w Szkocji i ma to być jej jedyne tego dnia publiczne wystąpienie.

Pałac Buckingham z okazji pobicia rekordu zaprezentuje zdjęcia z całego okresu panowania królowej, a królewska mennica wyda 20-funtową monetę z pięcioma wizerunkami Elżbiety II.

RIRM

drukuj