fot. PAP/EPA

Kurs funta do euro najniższy od ponad 6 lat

Kurs brytyjskiego funta wobec euro spadł do najniższego poziomu od ponad sześciu lat. To reakcja na doniesienia medialne o narastającym konflikcie pomiędzy ministrem finansów Wielkiej Brytanii a trzema innymi ministrami, zwolennikami tzw. „twardego Brexitu”.

Przez pewien czas kurs brytyjskiego funta był na najniższym poziomie od marca 2010 r., czyli poniżej 1,10 euro za funta. „Funt zachowuje się jak waluta rynków wschodzących” – przyznała w rozmowie z telewizją Sky Kathleen Brooks z firmy City Index.

Od czerwcowej decyzji o wyjściu Wielkiej Brytanii z Unii Europejskiej kurs funta spadł o blisko 16 proc. wobec euro i 20 proc. wobec dolara, co negatywnie wpływa na te gałęzie brytyjskiej gospodarki, które oparte są na imporcie. Wśród przyczyn spadku waluty do poziomu najniższego od sześciu lat analitycy wymieniają m.in. doniesienia prasowe dotyczące narastającego konfliktu między ministrem finansów a trzema ministrami odpowiedzialnymi za przeprowadzenie Brexitu: szefem dyplomacji Borisem Johnsonem, ministrem ds. opuszczenia UE Davidem Davisem i ministrem ds. handlu międzynarodowego Liamem Foxem.

Według informacji mediów, Phipil  Hammond miał podczas spotkań rządu powtarzać swoje obawy związane z koncepcją tzw. twardego Brexitu. Zgodnie z nią Wielka Brytania opuściłaby nie tylko organizację polityczną, ale także wspólny rynek UE i wprowadziła znaczące ograniczenia imigracji, domagając się między innymi od potencjalnych imigrantów posiadania podpisanej umowy o pracę jako warunku otrzymania pracowniczej wizy wjazdowej.

 

TV Trwam News/RIRM

drukuj