Francja, Rosja i Niemcy dyskutują dziś o sytuacji w Syrii

Prezydenci Francji i Rosji oraz kanclerz Niemiec spotkają się w Berlinie na „rozmowach roboczych” ws. sytuacji w Syrii.

Celem spotkania ma być przekazanie Władimirowi Putinowi przesłania dotyczącego trwałego rozejmu w Aleppo. Chodzi również o zapewnienie dostępu do pomocy humanitarnej, by powstrzymać trwającą w tym mieście rzeź.”

Dr Łukasz Fyderek, politolog specjalizujący się w tematyce bliskowschodniej, zwraca uwagę, że krótkotrwały rozejm został wykorzystany przez siły reżimu Baszszara al-Asada i Rosji do wzmocnienia swoich sił.

– Nie przesądzając o tym, kto pierwszy złamał rozejm, ale to, co nastąpiło po złamaniu rozejmu, widzimy, że to służyło wzmocnieniu pozycji militarnej reżimu, a nie rebeliantów. Możemy to stwierdzić obserwując już dwa tygodnie walk, które nastąpiły po zerwaniu rozejmu. Nie przesądzając, kto jest winny – widzimy, że reżim służył reżimowi Baszszara al-Asada. Bombardowania lotnicze są bezprecedensowe. Wschodnie Aleppo jest przymuszane do posłuszeństwa metodą, która była wypróbowana w Czeczenii – wskazuje Łukasz Fyderek.

We wtorek rosyjskie i syryjskie lotnictwo wstrzymało naloty na Aleppo w ramach przygotowań do „przerwy humanitarnej”.

Ma ona umożliwić cywilom i rebeliantom opuszczenie miasta oraz – jak twierdzi Moskwa – odseparowanie umiarkowanych bojowników od terrorystów. Jednak syryjscy rebelianci zapowiedzieli kontynuowanie walki.

Ciężkie bombardowania Aleppo zniszczyły już m.in. największy szpital w części miasta zajmowanej przez rebeliantów i odcięły ludność cywilną od pomocy humanitarnej.

RIRM

drukuj