fot. PAP/EPA

Wlk. Brytania chce okresu przejściowego ws. reguł celnych po Brexicie

Brytyjski rząd chce okresu przejściowego ws. reguł celnych po opuszczeniu Unii Europejskiej. Londyn liczy na utrzymanie istniejących porozumień celnych. Miałyby one obowiązywać maksymalnie do trzech lat, czyli do 2022 roku. Wówczas w Wielkiej Brytanii odbędą się kolejne wybory parlamentarne.

Rząd Theresy May jednocześnie liczy na możliwość negocjacji w okresie przejściowym warunków nowych umów o wolnym handlu  z państwami trzecimi. Takie rozwiązanie wymagałoby ustępstw ze strony państw członkowskich UE i byłoby wbrew dotychczasowym zasadom.

Prof. Karol Karski, europoseł Prawa i Sprawiedliwości, podkreśla, że Londyn z pewnością będzie prowadził negocjacje ws. nowych umów, jednak ich zawarcie będzie możliwe dopiero po wygaśnięciu okresu przejściowego.

– Jeśli państwo pozostaje w unii celnej, to nie powinno prowadzić negocjacji dotyczących nowych umów handlowych, ponieważ byłoby to bezprzedmiotowe. Ale mamy do czynienia z sytuacją, w której Wielka Brytania deklaruje wystąpienie z unii celnej i logicznym jest, że kiedy ta unia się zakończy, Wielka Brytania będzie chciała mieć umowy dotyczące tej problematyki z innymi państwami. Oczywiście są róże taktyki negocjacyjne. Unijni negocjatorzy będą mówili, że Wielka Brytania powinna się od tego powstrzymywać, ale nikt nie jest w stanie jej od tego powstrzymać. Może ona prowadzić tego typu rozmowy, natomiast umowy te powinny wejść w życie dopiero po zakończeniu okresu przejściowego – tłumaczy prof. Karol Karski.

KE zapowiada, że uważnie zapozna się z propozycjami Wielkiej Brytanii ws. tymczasowej umowy celnej z UE. Jednak przyszłe stosunki z Londynem Bruksela omówi, gdy uzna negocjacje ws. Brexitu za satysfakcjonujące.

Wielka Brytania przewidziała także scenariusz przyszłych relacji z UE po wygaśnięciu okresu przejściowego. Jedną z propozycji jest utrzymanie  granic celnych z UE, jednocześnie upraszczając wymagania stawiane przez celników, realnie usuwając bariery w handlu.

RIRM

drukuj