fot. PAP/EPA/TOLGA AKMEN

Rishi Sunak nowym premierem Wielkiej Brytanii

Wielka Brytania ma nowego premiera. Został nim były minister finansów, Rishi Sunak. To już trzeci szef brytyjskiego rządu w ciągu ostatnich miesięcy.

Po 45 dniach z funkcji premiera w miniony piątek zrezygnowała Liz Truss. Jej  plan na wyprowadzenie Wielkiej Brytanii z kryzysu nie wypalił. Zapowiedziała wielką obniżkę podatków, składek na ubezpieczenie i szerokie dopłaty do rachunków za energię.

Uznaję jednak, że biorąc pod uwagę sytuację, nie mogę zrealizować mandatu, na podstawie którego zostałam wybrana przez Partię Konserwatywną – powiedziała Liz Truss, była premier Wielkiej Brytanii.

Do niedzieli o powrót na stanowisko walczył były premier Boris Johnson. Nie uzyskał jednak wystarczającego poparcia wśród członków swojej partii. Tuż przed upływem terminu z wyścigu zrezygnowała również przewodnicząca Izby Gmin, Penny Mordaunt. Ostatecznie torysi zdecydowali, że ich nowym liderem zostanie 42-letni były minister finansów.

– Rishi Sunak zostaje wybrany na Lidera Partii Konserwatywnej – oznajmił Graham Brady, przewodniczący Komitetu 1922 r. Partii Konserwatywnej.

Rishi Sunak będzie jednym z najmłodszych szefów rządu w historii Wielkiej Brytani. Ma pochodzenie indyjskie. Deklaruje się jako hinduista. Jest multimilionerem.

– Jestem dumny jako Hindus. Lubię go. To dobrze, że zostanie premierem Wielkiej Brytanii – mówił mieszkaniec Londynu.

Od 2015 Rishi Sunak zasiada w brytyjskim parlamencie. Głosował za brexitem. Współtworzył gabinet premiera Borisa Johnsona i jako jeden z pierwszych ministrów go opuścił i żądał jego dymisji. Odpowiadał za brytyjską gospodarkę w czasie pandemii oraz wsparcie dla obywateli i firm. Stoi przed nim trudne zadanie – przyznał politolog dr Marceli Burdelski.

– Będzie miał bardzo trudne zadanie wynikające dla Wielkiej Brytanii z pandemii – jeszcze nie skończonej, relacji z Unią Europejską, sprawy Irlandii – stwierdził dr Marceli Burdelski.

Nowego szefa partii konserwatywnej już krytykuje pierwsza minister Szkocji, Nicola Sturgeon.

– To będzie piąty premier w latach, w których byłam pierwszym ministrem. Teraz mówię to po to, aby zilustrować niestabilność, niepewność i chaos, które na nas wszystkich sprowadzili torysi – podkreśliła Nicola Sturgeon, pierwszy minister Szkocji.

Rishi Sunak przejmuje Partię Konserwatywną w sytuacji, gdy jest ona w najgłębszym kryzysie w historii. Popiera ją zaledwie 20 procent badanych. Z kolei na Partię Pracy chce głosować połowa Brytyjczyków.

– Potrzebujemy teraz stabilności i jedności, a moim najwyższym priorytetem będzie zjednoczenie naszej partii i naszego kraju, ponieważ tylko w ten sposób przezwyciężymy stojące przed nami wyzwania – wskazał w pierwszym oficjalnym przemówieniu Rishi Sunak.

We wtorek Król Karol III formalnie powierzy mu misję sformowania nowego rządu.

TV Trwam News

drukuj
Tagi: , , , ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl