fot. facebook.com/KmitaLukasz/

[TYLKO U NAS] Ł. Kmita o pożarze w Nowej Białej: To cud od Pana Boga, że nikomu nic poważniejszego się nie stało. Żadna osoba nie została na tyle ranna, by jej stan zagrażał zdrowiu i życiu

Na kontach poszkodowanych osób w wyniku pożaru w Nowej Białej jest już pierwsza transza zasiłku, która wynosi 6 tys. złotych. 27 rodzin otrzymało już to wsparcie. Po rozmowach z panem premierem, Ministerstwo Finansów oraz MSWiA przesłało nam środki – poinformował Łukasz Kmita, wojewoda małopolski, w Radiu Maryja podczas poniedziałkowych „Aktualności dnia”.

https://twitter.com/Lukasz_Kmita/status/1406996779099373569

19 czerwca br. doszło do pożaru we wsi Nowa Biała w województwie małopolskim. W wyniku rozproszenia ognia 9 osób zostało rannych, ponadto żywioł zniszczył 25 domów i 50 budynków gospodarczych.

– Mamy już informacje dotyczące tego, jak wygląda kwestia konkretnych strat. Chcę podkreślić, że nasze działania były ekspresowe (…). Na kontach poszkodowanych osób jest już pierwsza transza zasiłku, która wynosi 6 tys. zł. 27 rodzin otrzymało już to wsparcie. Wczoraj, po rozmowach z panem premierem, Ministerstwo Finansów oraz MSWiA przesłało nam środki – poinformował wojewoda małopolski.

Poniesione straty w wyniku pożaru są jednak znacznie większe, dlatego politycy zapowiadają dalsze wsparcie osób, które utraciły swój dorobek życia.

– Oszacowaliśmy budynki, które będą wymagały remontu lub rozbiórki. Inspekcja Nadzoru Budowlanego pod moim przewodnictwem dokonała działań związanych z oszacowaniem. Wiemy już, że 5 budynków nadaje się do rozbiórki, z czego 2 już zostały częściowo rozebrane.  7 budynków zostało znacznie uszkodzonych, ale do tych obiektów da się wprowadzić po niezbędnych pracach remontowych (…). 14 budynków ma uszkodzone pokrycia dachowe. Konieczne są prace remontowe przy stropach. Wstępnie oszacowaliśmy, że pomoc państwa będzie wynosiła ok. 2 mln 300 tys. zł – wyjaśnił Łukasz Kmita.

Obok zniszczeń obiektów mieszkalnych uszkodzone zostały również budynki gospodarcze. W płomieniach zginęły także zwierzęta hodowlane.

– Spłonęły ponad 23 sztuki bydła. Dlatego w trybie natychmiastowym trzeba było zorganizować firmę do utylizacji szczątków zwierząt. To cud od Pana Boga, że nikomu nic poważniejszego się nie stało. Chcę podkreślić, że żadna osoba nie została na tyle ranna, by jej stan zagrażał zdrowiu i życiu – powiedział wojewoda małopolski.

W ramach pomocy poszkodowanym rodzinom premier Mateusz Morawiecki wraz z wojewodą małopolskim zorganizowali wakacyjne wyjazdy dla dzieci.

– Jest już deklaracja, że 16 dzieci spośród 27 będzie chciało wyjechać na kolonie. Te działania państwa daleko wykraczają poza te, które są w katalogu ustawowym. Staramy się pomagać w sposób empatyczny – wskazał gość audycji.

https://twitter.com/Lukasz_Kmita/status/1406601990608674824

W ramach pomocy pogorzelcom w całej Polsce zorganizowano zbiórki pieniężne oraz rzeczowe. W akcję włączył się także ks. abp Marek Jędraszewski, metropolita krakowski, który ogłosił zbiórkę środków we wszystkich parafiach archidiecezji krakowskiej.

– To jest wielki gest solidarności. Jako Polacy pokazujemy, że w trudnych chwilach potrafimy się jednoczyć – ocenił Łukasz Kmita, dziękując wszystkich za pomoc na rzecz poszkodowanych w pożarze rodzin.

Cała rozmowa z wojewodą małopolskim jest dostępna [tutaj].

radiomaryja.pl

drukuj
Tagi: , , , , ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl