Odsłonięcie pomnika płk. Ryszarda Kuklińskiego w Gdyni

Jeden z największych polskich bohaterów XX w. zostanie uhonorowany w przypadającą dziś 76. rocznicę ataku ZSRR na Polskę. W uroczystości uczestniczył będzie, m.in. metropolita gdański ks. abp Sławoj Leszek Głódź.

Monument ufundował lokalny przedsiębiorca Andrzej Boczek. Pomnik ma 190 cm wysokości i przedstawia Kuklińskiego po cywilnemu na spacerze.

W pobliżu pomnika, znajduje się także czasowa plenerowa wystawa pt. „Pułkownik Ryszard Kukliński – Polska Samotna Misja”.

Dr Jerzy Bukowski, rzecznik Porozumienia Organizacji Kombatanckich i Niepodległościowych w Krakowie, podkreśla, że data odsłonięcia pomnika jest symboliczna.

Odsłonięcie będzie 17 września, czyli w rocznicę napaści Armii Czerwonej na Polskę w 1939 roku. Wiemy, że płk. Ryszard Kukliński był tym, który pół wieku później walczył z Armią Czerwoną. Jestem bardzo zadowolony z tego, że zarówno w Gdyni, jak i w Krakowie, gdzie również ma stanąć pomnik płk. Ryszarda Kuklińskiego jest pamięć pierwszego polskiego oficera w NATO – bo tak się płk. Kuklińskiego określa – czczona i to właśnie, podkreślam to mocno, z oddolnej inicjatywy – mówi dr Jerzy Bukowski.

Płk. Ryszard Kukliński w latach 1970-1980 przekazał amerykańskiemu wywiadowi strategiczne plany Układu Warszawskiego oraz nuklearnych planów ZSRR.

W 1984 r. sąd w PRL wydał na niego wyrok śmierci, który w 1995 r. uchylono. Kukliński zmarł 11 lutego 2004 r. na Florydzie. Jego prochy zostały sprowadzone do Polski i złożone w Al. Zasłużonych Cmentarza Wojskowego na Powązkach w Warszawie.

RIRM

drukuj
Tagi: ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl