Gdynia: Dar Młodzieży wyrusza w rejs dookoła świata

STS Dar Młodzieży wyruszy dziś z Gdyni w rejs dookoła świata. Jednostka przez ponad rok będzie promować Polskę na międzynarodowych wodach i w portach. W 2018 r. obchodzimy 100. rocznicę odzyskania niepodległości.

Jednym z ważniejszych przystanków będzie Panama. W styczniu przyszłego roku odbędą się tam Światowe Dni Młodzieży z udziałem Ojca Świętego Franciszka.

Minister gospodarki morskiej i żeglugi śródlądowej Marek Gróbarczyk podkreśla, że rejs nawiązuje do podróży, jaką przebył Dar Pomorza w 1934 r.

To bezwzględnie nawiązanie i zamknięcie pewną klamrą tej historii – rejs, w który Dar Młodzieży wyrusza, aby reprezentować nasz kraj na całym świecie, aby świadczyć o Polsce, aby cały czas wskazywać, jak dużo złych rzeczy, które obecnie mówi się o Polsce, jest nieprawdziwych. Dzisiaj Dar Młodzieży staje się naszym ambasadorem i iskrą, która ma rozpalić zupełnie nową historię, jak się to stało w 1934 r. poprzez polską młodzież – zaznacza Marek Gróbarczyk.

W każdym z portów, do którego zawinie żaglowiec, odbędzie się impreza promująca Polskę.

Organizatorem rejsu jest Ministerstwo Gospodarki Morskiej i Żeglugi Śródlądowej, Akademia Morska w Gdyni i Salezjański Wolontariat Misyjny „Młodzi Światu”.

Dar Młodzieży – trzymasztowa fregata – jest żaglowcem szkolnym Akademii Morskiej w Gdyni.

 

RIRM

drukuj