Gdynia: 98-lecie Akademii Morskiej – uroczyste posiedzenie senatu uczelni

W poniedziałek w Gdyni odbyło się uroczyste posiedzenie senatu Akademii Morskiej Gdyni. Uczelnia świętuje 98. rocznicę powstania.

Jak podkreślał podczas posiedzenia senatu rektor, prof. dr hab. inż. Janusz Zarębski uczelnia nie tylko trwa i kształci kadry do pracy w sektorze gospodarki morskiej, ale też stale się rozwija.

„Po niemal stu latach działalności Akademia Morska zajmuje wysokie miejsce w rankingu uczelni morskich na świecie” – mówił Zarębski.

 „Zamierzamy ugruntować pozycję naszej uczelni jako czołowego ośrodka szkolenia morskiego” – dodał.

Podczas uroczystości podpisano porozumienie między Akademią Morską a zarządem Morskiego Portu w Gdańsku, reprezentowanym przez prezesa Łukasza Greinkego i wiceprezesa Marcina Osowskiego.

Umowa ma umożliwić studentom uczestnictwo w nowych zajęciach, a także stażach i wizytach studyjnych w Porcie Gdańsk. Jak zaznaczył rektor Akademii Morskiej: „Kładziemy nacisk na działania zapewniające naszym studentom rozwój i poznanie zaawansowanych technologii, co zwiększa konkurencyjność naszych absolwentów na rynku pracy”. Poinformował, że 1 października uczelnia uzyska status Uniwersytetu Morskiego.

„To uhonorowanie wysiłku wszystkich naszych pracowników” – powiedział.

Posłanka na Sejm RP Dorota Arciszewska-Mielewczyk, absolwentka uczelni, mówiła, że sprawnie prowadzona edukacja morska na wybrzeżu to priorytet.

Zasłużeni dla uczelni uczeni oraz wyróżniający się studenci i pracownicy Akademii otrzymali podczas posiedzenia senatu nagrody.

Akademia Morska powstała w 1920 roku jako wyższy zakład naukowy. Pierwotnie miała siedzibę w Tczewie. Absolwenci nie mieli wtedy jeszcze uprawnień, jakie dają studia wyższe. Uczestniczyli w tworzeniu potencjału gospodarki morskiej w II RP. Do Gdyni uczelnię przeniesiono w 1930 roku. Obecnie kształci na czterech wydziałach: Przedsiębiorczości i Towaroznawstwa, Mechanicznym, Elektrycznym i Nawigacyjnym. Do końca 2018 roku planuje się powołanie Wydziału Informatyki.

PAP/RIRM

drukuj
Tagi:

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl