„Port Gdynia – sztandarowa inwestycja Polski Niepodległej” – dzisiaj wernisaż w siedzibie MGMiŻŚ

2 października 2018 r. o godz. 18.00 w siedzibie Ministerstwa Gospodarki Morskiej i Żeglugi Śródlądowej odbędzie się wernisaż wystawy pt. „Port Gdynia – sztandarowa inwestycja Polski Niepodległej”. Patronat medialny nad wydarzeniem objęła Telewizja Trwam.

Wystawa ma na celu ukazanie szczególnej historii Portu Gdynia, inwestycji podejmowanych na przełomie lat, które gwarantują nieprzerwany rozwój portu. Ekspozycja będzie również prezentowana na korytarzach Sejmu Rzeczpospolitej Polskiej.

– Zorganizowaliśmy wystawę poświęconą powstaniu Portu Gdynia. Nie wyobrażaliśmy sobie, by na 100-lecie niepodległości taka wystawa się nie pojawiła. Ta historia była największym sukcesem naszego przedwojennego rządu. To kontynuacja tej historii i inwestycji, które zostały wtedy rozpoczęte. Jesteśmy przekonani, że gospodarka morska i żegluga śródlądowa będzie miała należyte miejsce, a ta wystawa ma upamiętnić całą historię naszej gospodarki morskiej – podkreślił minister gospodarki morskiej i żeglugi śródlądowej Marek Gróbarczyk.

Port Gdynia jest nowoczesnym portem uniwersalnym, jednym z liderów przeładunków towarów w basenie Morza Bałtyckiego. Specjalizuje się w obsłudze ładunków drobnicowych, w tym głównie zjednostkowanych, przewożonych w kontenerach i w systemie ro-ro, w oparciu o rozwiniętą sieć połączeń multimodalnych z zapleczem. Gdynia jest także portem obsługującym pasażerskie połączenia promowe.

Lokalizacja na południowym wybrzeżu Morza Bałtyckiego sprawia, że gdyński port jest ważnym ogniwem korytarza Bałtyk-Adriatyk w Transeuropejskiej Sieci Transportowej TEN-T. Stanowi on ważny węzeł transportowy w relacjach Środkowej i Wschodniej Europy ze Skandynawią. Regularne linie żeglugowe łączą port w Gdyni z największymi portami Europy, takimi jak Rotterdam, Antwerpia, Hamburg czy Bremerhaven.

RIRM

drukuj