Kraków: uroczystości z okazji 83. rocznicy śmierci marszałka Józefa Piłsudskiego

W Krakowie odbędą się dziś uroczystości z okazji 83. rocznicy śmierci marszałka Józefa Piłsudskiego. Organizatorem wydarzenia jest środowisko piłsudczyków.

O godz. 10.00 w katedrze na Wawelu sprawowana będzie Msza św. w intencji Naczelnika Państwa Polskiego. Po niej zostaną złożone kwiaty przy trumnie marszałka.

W tym roku uroczystość będzie się różnić od poprzednich – zwrócił uwagę dr Jerzy Bukowski, rzecznik Porozumienia Organizacji Kombatanckich i Niepodległościowych w Krakowie.

– Zejdziemy do wawelskich podziemi, ale nie do Krypty pod Wieżą Srebrnych Dzwonów, gdzie spoczywa marszałek Józef Piłsudski, ponieważ ona jest w remoncie, a zewnętrzna metalowa trumna, w której znajduje się przeszklona trumna ze szczątkami marszałka, została przeniesiona do przedsionka. Tam spoczywa prezydencka para – Maria i Lech Kaczyńscy. Zewnętrzna trumna jest w konserwacji w Tychach. W tym roku wyjątkowo będziemy składać kwiaty nie pod Wieżą Srebrnych Dzwonów, tylko w przedsionku tejże Krypty. Uczcimy także pamięć Marii i Lecha Kaczyńskich – mówił dr Jerzy Bukowski.

Marszałek Józef Piłsudski zmarł 12 maja 1935 r. Został pochowany w Krypcie św. Leonarda na Wawelu.

W czerwcu 1937 r., na polecenie metropolity krakowskiego ks. abpa Adama Stefana Sapiehy, trumnę przeniesiono do Krypty pod Wieżą Srebrnych Dzwonów.

RIRM

drukuj
Tagi: ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl