fot. twitter.com/SalvattiPl

Dar Młodzieży zacumuje dziś w gdyńskim porcie

Po ponad 10 miesiącach rejsu Dar Młodzieży powraca do Gdyni. Uroczystość powitania żaglowca rozpocznie się o godz. 11.00. Transmisja na antenie TV Trwam.

Od 20 maja Dar Młodzieży odwiedził 23 porty w kilkunastu państwach. Przez pokład żaglowca przewinęło się ponad 530 studentów i uczniów szkół morskich, a także 400 laureatów konkursu związanego z rocznicą odzyskania przez Polskę niepodległości. Rejs miał za zadanie uczcić niepodległość Polski. W styczniu załoga spotkała się z Ojcem Świętym Franciszkiem w ramach ŚDM w Panamie. Dziś żaglowiec zacumuje na swoim stałym miejscu, przy Nabrzeżu Pomorskim.

– Naprzeciw Darowi, żeby go powitać – już na dalekiej Redzie w okolicach Półwyspu Helskiego – wypływają jednostki Marynarki Wojennej, ale też wypływa zafundowany i sfinansowany przez Port Gdynia katamaran, na pokład którego będziemy zapraszali media, żeby jeszcze w trakcie rejsu Dar Młodzieży mógł zostać sfotografowany i sfilmowany – mówił prezes Zarządu Morskiego Portu Gdynia Adam Meller.

Oficjalne uroczystości wpłynięcia Daru Młodzieży do portu w Gdyni rozpoczną się o godz. 11.00. Odegrany zostanie hymn państwowy, podniesiona będzie też gala banderowa. Następnie meldunek z rejsu złoży komendant Daru Młodzieży kapitan Ireneusz Lewandowski. O godz. 16.00 rozpocznie się Piknik Morski.

– Tam będzie można zobaczyć jak się wiąże węzły żeglarskie. Będziemy dużo mówić o porcie, o żaglowcu. Będzie można wygrać drobne upominki pamiątkowe – powiedział Adam Meller.

O godz. 15.00 w kościele Matki Bożej Nieustającej Pomocy i św. Piotra Rybaka w Gdyni sparowana będzie Msza św. dziękczynna.

TV Trwam News/RIRM

drukuj