fot. mgm.gov.pl

Rozstrzygnięcie przetargu dot. wykonawcy przekopu Mierzei Wiślanej – w poniedziałek

Już w najbliższy poniedziałek poznamy rozstrzygnięcie przetargu dot. wykonawcy przekopu Mierzei Wiślanej. Urząd Morski w Gdyni poinformuje, „która oferta jest najlepsza” i jakie dalsze kroki będą podejmowane.

Przekop Mierzei Wiślanej to jedna z inwestycji strategicznych, których realizację Prawo i Sprawiedliwość zapowiadało jeszcze w czasie kampanii wyborczej. Pod koniec maja otwarto oferty od potencjalnych wykonawców nowej drogi wodnej między Zatoką Gdańską a Zalewem Wiślanym. Wpłynęło siedem ofert, ale pod uwagę jest branych tylko sześć. Jak wyjaśnił Urząd Morski w Gdyni, propozycja tureckiego podmiotu nie stanowi oferty w rozumieniu przepisów ustawy Prawo zamówień publicznych.

Minister gospodarki morskiej i żeglugi śródlądowej Marek Gróbarczyk zaznacza, że nie można jednoznacznie wskazać, ile czasu upłynie od wyboru wykonawcy do podpisania umowy.

– Oczywiście, to jest pierwszy etap, rozpoczynający kolejny, czyli już podpisanie umowy. To warunkować będzie oczywiście wszystkie formalności, które musi dopełnić już ta najlepsza oferta czy ten najlepszy oferent tak, aby można było podpisać umowę. Jednoznacznie chcemy zamknąć ten okres badania ofert stanowiskiem inwestora, czyli dyrektora Urzędu Morskiego w Gdyni – mówi minister Marek Gróbarczyk.  

Według rządu budowa nowej drogi wodnej ma znacząco poprawić dostęp do portu w Elblągu oraz zagwarantować Polsce swobodny dostęp z Zalewu Wiślanego do Bałtyku. Będzie to możliwe z pominięciem kontrolowanej przez Rosję Cieśniny Piławskiej. Dzięki temu rozwiązaniu elbląski terminal będzie mógł swobodnie przyjmować mniejsze ładunki, odciążając porty trójmiejskie.

Zuzanna Dąbrowska/RIRM

drukuj