fot. PAP/Łukasz Gągulski

Min. A. Adamczyk: Od sierpnia samorządy mogą składać wnioski do funduszu autobusowego

Od początku sierpnia samorządy będą mogły składać do wojewodów wnioski do funduszu autobusowego powołanego ustawą, która wchodzi w życie 18 lipca – poinformował w czwartek w Miechowie (Małopolskie) minister infrastruktury Andrzej Adamczyk.

Szef resortu infrastruktury uczestniczył w czwartek w Miechowie w Konwencie Przewodniczących Rad Powiatów Małopolski. Podczas spotkania minister zapowiedział, że od początku sierpnia samorządy będą mogły składać do wojewodów wnioski do funduszu autobusowego. Ustawa o Funduszu rozwoju przewozów autobusowych o charakterze użyteczności publicznej wejdzie w życie 18 lipca. Jej celem jest przywrócenia zredukowanych połączeń autobusowych przede wszystkim w małych miastach i na wsiach

Minister zwrócił się z prośbą do samorządów o współpracę i uczestnictwo w programie.

„To od państwa bardzo dużo zależy czy te białe plamy na mapach wykluczenia komunikacyjnego zostaną zlikwidowane” – mówił Andrzej Adamczyk i zaznaczył, że samorządy mogą liczyć na pomoc rządu w przygotowaniu wniosków, analiz sytuacji, na pomoc w poszukiwaniu odpowiedzi na różne pytania związane z realizacją projektu likwidacji wykluczenia komunikacyjnego.

Na mocy ustawy, która wejdzie w życie 18 lipca, utworzony został państwowy fundusz celowy – Fundusz rozwoju przewozów autobusowych o charakterze użyteczności publicznej. Przepisy ustawy nie odnoszą się do przewozów realizowanych w ramach komunikacji miejskiej.

Roczny budżet funduszu ma wynosić co najmniej 800 mln zł – rządowa dopłata dla samorządów została ustalona na kwotę nie wyższą niż do 1 zł dla 1 wozokilometra przejechanego przez autobus. Oznacza to, że dzięki funduszowi rocznie zostanie wygenerowanych co najmniej 800 mln km więcej.

Fundusz ma przywrócić połączenia autobusowe, które zostały zlikwidowane z powodu deficytu – przychody z biletów były niższe niż koszty utrzymywania tych linii.

„Rząd polski zdecydował, że państwo będzie brało na siebie obowiązek wyrównania tego deficytu” – powiedział minister.

PAP/RIRM

drukuj