Trwają prace nad budową kanału żeglugowego przez Mierzeję Wiślaną

Ministerstwo Gospodarki Morskiej i Żeglugi Śródlądowej w Elblągu przedstawi dziś kolejny etap prac dotyczący budowy kanału żeglugowego przez Mierzeję Wiślaną. Szef resortu przedstawi także informacje o postępie rozmów w tej sprawie z Komisją Europejską.

Ministerstwo już wcześniej zapowiedziało, że kanał może zostać oddany do użytku do 2022 r. Ma on połączyć Zalew Wiślany z Zatoką Gdańską. Będzie miał ponad 1 km długości i 5 metrów głębokości.

Dotychczasowe analizy wykazują, że najkorzystniejsza lokalizacja przekopu jest w Nowym Świecie. Koszt inwestycji szacowany jest na ok. 656 mln zł.

Prace nad projektem inwestycji, jak i unijne rozmowy, idą w dobrym kierunku – podkreśla Piotr Jasina, rzecznik Ministerstwa Gospodarki Morskiej i Żeglugi Śródlądowej.  

Pan minister przedstawi obecny etap rozmów z Komisją Europejską dotyczący potencjalnego oddziaływania inwestycji na środowisko i oczywiście wstępnie będzie mowa o harmonogramie pracy. Już w styczniu pan minister Marek Gróbarczyk spotkał się z komisarzem Carmenu Vellą i efektem tego spotkania było m.in. powołanie zespołu roboczego resortu i komisji, która na bieżąco wyjaśnia wszelkie wątpliwości i przekazuje informacje dotyczące projektu kanału żeglugowego – wskazuje Piotr Jasina.

Przekop Mierzei Wiślanych to pomysł Prawa i Sprawiedliwości jeszcze z 2007 r. Resort gospodarki morskiej równolegle prowadzi szczegółowe rozmowy z Komisją Europejską ws. inwestycji.

RIRM

drukuj