Rządowe Mieszkania Plus na terenach pozyskanych od PKP

Nawet 100 tys. lokali może powstać na terenach pozyskanych od kolei – informuje dziennik „Rzeczpospolita”. W najbliższą środę planowane jest podpisanie umowy pomiędzy PKP oraz Bankiem Gospodarstwa Krajowego Nieruchomości. Umowa ma określić zasady współpracy przy realizacji rządowego programu Mieszkanie Plus.

Według gazety, Polskie Koleje Państwowe chcą na początek sprzedać kilkaset hektarów gruntów w dziewięciu miastach; Warszawie, Poznaniu, Wrocławiu, Szczecinie, Katowicach, Gdańsku, Białymstoku, Łomży i Łowiczu. Kolejne tereny mają być oferowane BGKN etapami.

Porozumienie pomiędzy Bankiem i PKP wpisuje się we wcześniejsze zapowiedzi rządu premier Beaty Szydło – podkreśla poseł Jerzy Polaczek, wiceprzewodniczący sejmowej Komisji Infrastruktury.

Można wyrazić satysfakcję, że tego rodzaju porozumienie między bankiem finansującym a PKP zostanie podpisana spółka akcyjna. PKP, jako jeden z ważnych partnerów programu rządowego, przyczyni się również do znaczącego odbudowania potencjału budowlanego, ale przede wszystkim do powstania tysięcy mieszkań w ramach tego projektu, który jest realizacją zapowiedzi wyborczych z 2015 r. – mówi Jerzy Polaczek.

Wzorem dla przyszłych inwestycji mają być osiedla na dawnych terenach kolejowych w Niemczech m.in. w Tybindze i Monachium, w których PKP i BGKN zorganizowały w ub. roku wizytę studyjną.

Mieszkanie Plus to pierwszy rządowy program mieszkaniowy, który stawia przede wszystkim na wynajem mieszkań. Jest on skierowany głównie do osób najsłabiej uposażonych.

Czynsz w programie Mieszkanie Plus ma wynosić ok. 10-20 zł za metr kwadratowy netto.

RIRM

drukuj