fot. PAP/Paweł Supernak

PKP włącza się w obchody 100-lecia Bitwy Warszawskiej

Spółki PKP i PKP Intercity aktywnie włączają się w obchody 100-lecia Bitwy Warszawskiej 1920. Z tej okazji na polskich lokomotywach będzie można oglądać okolicznościowe grafiki, które nawiązują do Cudu nad Wisłą.

Bitwa Warszawska 1920 to chlubne zwycięstwo, ważne nie tylko dla Polski, ale także całej Europy.

– Obroniliśmy wtedy Europę, cywilizację zachodnią, cywilizację chrześcijańską przed barbarzyństwem bolszewickim. To wielka polska wiktoria – podkreślał wicepremier, minister kultury i dziedzictwa narodowego prof. Piotr Gliński.

Obchody 100-lecia tej wiktorii wpisane są w obchody 100-lecia odzyskania przez Polskę niepodległości, które potrwają jeszcze 4 lata.

– Te obchody są organizowane przez państwo polskie, przez instytucje z nami związane od kilku lat. Całość to jest 6 lat obchodów, bo tyle trwał proces wyznaczania polskich granic, odzyskiwania niepodległości – wskazał wicepremier prof. Piotr Gliński.

W obchody włączają się spółki Skarbu Państwa. PKP i PKP Intercity organizują m.in. wystawy na dworcach kolejowych, a lokomotywy zdobią okolicznościowe grafiki przedstawiające ważne dla polskiej historii wydarzenia.

– To jest ważne, żebyśmy młodemu pokoleniu poprzez właśnie takie inicjatywy pokazywali historię – powiedział Marek Chraniuk, prezes zarządu PKP Intercity.

Marek Chraniuk podkreślał jednak, że aspekty historyczne trzeba łączyć z rozwojem, dlatego dzięki technologiom powstają takie grafiki. Z okazji 100-lecia Bitwy Warszawskiej na lokomotywach zobaczymy postaci, które przyczyniły się do zwycięstwa. To m.in. marszałek Józef Piłsudski, Ignacy Daszyński czy Wincenty Witos.

– Ojcowie polskiej niepodległości, generałowie, którzy są autorami Cudu nad Wisłą. Cud był oczywiście z pomocą Opatrzności, ale także z pomocą profesjonalizmu naszych polskich żołnierzy – podsumował minister kultury.

Organizatorzy wskazują, że przeszłość to tożsamość, a jej znajomość daje Polsce szanse na rozwój. Prezes zarządu PKP Intercity zaznaczył, że ten rozwój dotyczy także kolei, która prowadzi teraz największe inwestycje w ciągu ostatnich 30 lat. Obecnie spółka PKP Intercity prowadzi program inwestycyjny warty 7 mld zł. Z tego ponad połowa jest już zakontraktowana na zakup i modernizację taboru oraz stacji kolejowych.

 

TV Trwam News

drukuj
Tagi: , ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl