By Adrian Grycuk - Praca własna, CC BY-SA 3.0 pl, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=34924036

Kto zostanie nowym Rzecznikiem Praw Obywatelskich?

Minął termin zgłaszania kandydatur na funkcję Rzecznika Praw Obywatelskich. Jedyną kandydatką zgłoszoną przez  Koalicję Obywatelską i Lewicę jest Zuzanna Rudzińska-Bluszcz, współpracująca z obecnym rzecznikiem Adamem Bodnarem. Prawo i Sprawiedliwość nie zgłosiło swojego kandydata.

W poniedziałek minął termin zgłaszania kandydatur na Rzecznika Praw Obywatelskich. Jedyną kandydatką na nowego RPO jest Zuzanna Rudzińska-Bluszcz. Prawo i Sprawiedliwość nie zgłosiło swojego kandydata, ale bez poparcia partii Jarosława Kaczyńskiego opozycji nie uda się wybrać rzecznika. Politycy PiS już zapowiedzieli, że nie poprą Zuzanny Rudzińskiej-Bluszcz.

– Sprawa leży na stole, więc zobaczymy, jakie będą inne kandydatury. To wszystko jest przed nami. Ten wybór na pewno nie będzie prosty, ale jest też pewnym testem obecnej sytuacji politycznej w Polsce, gdzie inna większość jest w Sejmie, a inna w Senacie – oznajmił Marek Pęk, wicemarszałek Senatu.

Konfederacja także nie poprze kandydatury Zuzanny Rudzińskiej-Bluszcz, ale będzie natomiast obserwować dalszy rozwój sytuacji. Michał Wawer, skarbnik Konfederacji, podkreślił, że klub prowadzi obecnie zakulisowe rozmowy na temat wskazania własnego kandydata. Nieoficjalnie mowa jest o Marku Jurku, prezesie Prawicy Rzeczypospolitej.

– Rozważamy cały szereg nazwisk w tej chwili. W momencie kiedy wystawimy swojego kandydata, poinformujemy o tym media – zapowiedział Michał Wawer.

Poza Koalicją Obywatelską i Lewicą kandydaturę Zuzanny Rudzińskiej-Bluszcz chce poprzeć Polskie Stronnictwo Ludowe.

– Patrząc na szeroką skalę poparcia organizacji samorządowych od lewa do prawa, mam wrażenie, że w Sejmie jej kandydatura zostanie przyjęta i pozytywnie zaopiniowana przez Senat – stwierdził Tomasz Grodzki, marszałek Senatu.

Zuzanna Rudzińska-Bluszcz od kilku lat pełni funkcję głównego koordynatora sądowych postępowań strategicznych w biurze Rzecznika Praw Obywatelskich.

– Nigdy nie chciałabym, aby urząd Rzecznika Praw Obywatelskich brał udział w jakiejś wojnie politycznej. Rzecznik Praw Obywatelskich musi być ziemią niczyją, musi być taką apolityczną wyspą – akcentowała Zuzanna Rudzińska-Bluszcz.

Kandydatka KO i Lewicy na RPO musi uzyskać akceptację Sejmu i Senatu. Zgoda Senatu jest wymogiem konstytucyjnym. Jednak konstytucja jednoznacznie nie określa sposobu zgody.

– W jaki sposób zgoda miałaby zostać wyrażona, jaką większością udzielona albo jaką większością odrzucona – to nie jest uregulowane w konstytucji. To jest kwestia regulacji ustawowej. Na dzień dzisiejszy ustawa wymaga zgody Senatu wyrażonej bezwzględną większością głosów – zaznaczył poseł PiS Przemysław Czarnek.

Jednak jeśli kandydatura Zuzanny Rudzińskiej-Bluszcz nie zostanie poparta większością głosów w Sejmie, wówczas cała procedura wyłaniania kandydata zostaje ponowiona.

– Zgodnie z obowiązującymi przepisami, obecny Rzecznik Praw Obywatelskich będzie pełnił swoją funkcję do czasu objęcia funkcji przez kolejnego Rzecznika Praw Obywatelskich – wyjaśniła prawnik Iwona Tworzydło-Woźniak.

Wtedy też marszałek Sejmu wyznaczy kolejny termin, do którego kluby parlamentarne będą mogły zgłosić swoją kandydaturę na RPO. Funkcję Rzecznika Praw Obywatelskich Adam Bodnar objął 9 września 2015 roku. Kończąca się pięcioletnia kadencja nie przyniosła chluby urzędowi. Świadczą o tym fakty – zaznaczył wiceprezes Instytutu Ordo Iuris dr Tymoteusz Zych.

– Interweniował, broniąc marszów LGBT, i podejmował bardzo daleko idące interwencje, nawet wobec wypowiedzi publicznych krytykujących marsze. Jednocześnie milczał, gdy bez żadnej racji prawnej zakazano organizacji Marszu Niepodległości – wspominał dr Tymoteusz Zych.

Rzecznik Praw Obywatelskich był obojętny także na liczne przypadki znieważania symboli religijnych. Zaskakująca była jego reakcja na użycie tęczowej flagi w wizerunku Matki Boskiej Częstochowskiej.

– Wstawił się jedynie za sprawczynią – osobą, która dopuściła się tej profanacji. Nie było wsparcia dla osób, których uczucia religijne zostały obrażone – podkreśliła analityk Ordo Iuris Beata Trochanowska.

Dlatego też wybór przyszłego RPO jest tak ważny. Rodzi się pytanie, czy będzie on rzecznikiem wszystkich obywateli, czy rzecznikiem tylko niektórych grup.

 

 

TV Trwam News

drukuj