fot. PAP/Paweł Supernak

W czwartek poznamy datę wyboru RPO przez Senat

Jutro konwent seniorów zdecyduje, czy Senat na rozpoczynającym się dziś posiedzeniu zajmie się wyborem Rzecznika Praw Obywatelskich. Możliwe, że zwołane zostanie dodatkowe posiedzenie izby poświęcone tylko tej kwestii.

Sejm powołał wczoraj senator niezależną Lidię Staroń na stanowisko Rzecznika Praw Obywatelskich. Za jej kandydaturą opowiedziało się 231 posłów, a jej kontrkandydata, popieranego przez opozycję prof. Marcina Wiącka, poparło 222 posłów.

Aby Staroń mogła objąć stanowisko, zgodę musi jeszcze wyrazić Senat.

Z rozmów z senatorami wynika, że jeszcze przed głosowaniem chcą oni spotkać się z kandydatką, aby poznać szczegółowo jej wizję pełnienia urzędu. Z Lidią Staroń będą chcieli się spotkać m.in. senatorowie Prawa i Sprawiedliwości.

– Pani senator jest na pewno sprawna w rozmowach. Rozmawialiśmy już na ten temat, ale cały czas czekam na oficjalne rozmowy z klubem PiS. Klub jest jeden, jego szef również. Profesor Ryszard Terlecki zapowiadał, że jest dyscyplina i ona w naszym klubie będzie. Natomiast chcielibyśmy porozmawiać, poznać spojrzenie Pani senator, jak będzie chciała prowadzić swoją funkcję – mówi szef senackiej części klubu PiS, senator Marek Martynowski.

Senat na zajęcie się sprawą powołania nowego RPO ma 30 dni.

Zuzanna Dąbrowska/RIRM

drukuj