fot. twitter/Senat RP

Drugi dzień posiedzenia Senatu

Wśród tematów obrad senatorów w drugim dniu posiedzenia Senatu są m.in. projekty dotyczące ułatwień mieszkaniowych. Oba dokumenty to wynik prac rządu.

Pierwszy z nich jest związany z pomocą państwa w ponoszeniu wydatków mieszkaniowych w pierwszych latach najmu mieszkania. Ustawa określa zasady stosowania dopłat pokrywających część czynszu. Dopłaty mają być adresowane do osób o dochodach uniemożliwiających samodzielny zakup mieszkania o odpowiednim standardzie na obecnym rynku. Pomoc będzie kierowana przede wszystkim do dużych rodzin.

Kolejny projekt dotyczy ułatwień w realizacji inwestycji mieszkaniowych – mówi Artur Soboń, wiceminister inwestycji i rozwoju.

To będzie krótka ścieżka uruchomienia terenów, które dzisiaj mogłyby być wykorzystane pod budownictwo mieszkaniowe, a nie są. To są tereny po-kolejowe, po-przemysłowe, rolne, po-wojskowe; takie, których przekształcenie – np. w formie miejscowych planów zagospodarowania przestrzennego – trwałoby pewnie od 3 do 5 lat, a w niektórych miastach, takich jak Warszawa – 10 lat. Te wszystkie udogodnienia będzie można załatwić szybko, bo maksymalnie do 1 roku. Oczywiście zawsze za zgodą samorządu, pod warunkiem spełnienia wysokich standardów urbanistycznych, których do tej pory nikt od inwestorów nie wymagał. Są też problemy z suburbanizacją, rozlewaniem się miast kosztami społecznymi, wynikającymi z konieczności budowy infrastruktury, bo osiedla powstają gdzieś na granicy administracyjnej miasta – zaznacza Artur Soboń.

Posiedzenie izby wyższej parlamentu potrwa do soboty.

RIRM

drukuj