W Senacie ustawa budżetowa na 2014 rok

Senat, podczas rozpoczynającego się dziś dwudniowego posiedzenia, zajmie się m.in. ustawą budżetową na 2014 rok.

Budżet i związana z nim ustawa okołobudżetowa przewidują utrzymanie stawek VAT na aktualnym poziomie – podstawowej w wysokości 23 proc., a także wzrost stawki akcyzy na wyroby spirytusowe o 15 proc. i na papierosy o 5 proc.

Podobnie jak w ubiegłych latach, zamrożony ma zostać fundusz wynagrodzeń w jednostkach sektora finansów publicznych. Nie będzie on dotyczył sektora samorządowego oraz wynagrodzeń pracowników publicznych szkół wyższych.

Senacka Komisja Budżetu i Finansów Publicznych opowiedziała się za zgłoszeniem do ustawy budżetowej ośmiu poprawek. Komisja chce zwiększyć o prawie 5 mln zł wydatki na archiwa, a o ponad 5,5 mln zł proponuje zwiększyć pieniądze dla prokuratury.

Senator Stanisław Karczewski, wicemarszałek Senatu podkreśla, że są to kosmetyczne poprawki, które nie zmieniają kształtu całego budżetu. Senator zapowiedział też, że złoży poprawki na posiedzeniu sejmowej Komisji Zdrowia dotyczące środków finansowych na ubezpieczenia zdrowotne.

Złożymy taką poprawkę, która rozstrzygnie spór między prezesem Narodowego Funduszu Zdrowia i ministrem zdrowia Arłukowiczem. Chcemy zwiększyć finansowanie dla tych, którzy są ubezpieczeni. A tym, którzy mają dostęp do świadczeń, lecz nie są formalnie ubezpieczeni (dzieci, bezdomni), chcemy zabezpieczyć środki w budżecie Narodowego Funduszu Zdrowia – zwrócił uwagę senator Stanisław Karczewski.

Najgorsze niebezpieczeństwo niesie za sobą – jak dodaje Marszałek Senatu – przeniesienie środków z OFE do ZUS. Rząd zapisał to w ustawie budżetowej na ten rok. Tymczasem kwestią zgodności tych zapisów z ustawą zasadniczą zajmuje się Trybunał Konstytucyjny.

Budżet przewiduje dochody państwa na poziomie 276 mld zł, a wydatki ok. 324 mld zł.; deficyt ma nie przekroczyć 48 mld zł.

Sejm uchwalił ustawę budżetową na rok 2014 r. w grudniu ub.r.

RIRM

drukuj
Tagi: ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl