(fot. PAP)

Poprawki ws. opłat za częstotliwość

Senatorowie PiS złożyli w Senacie poprawki zakładające zniesienie drastycznych opłat za częstotliwości dla telewizji nadających na cyfrowym multipleksie oraz dla radia.

W izbie rozpatrywany jest projekt ustawy prawo telekomunikacyjne.

Komisja Kultury i Środków Przekazu wnosi o przyjęcie ustawy bez poprawek.

Ustawa wprowadza dla telewizji naziemnej ponad 40-krotnie wyższe opłaty w wysokości ponad 10 mln złotych. W przypadku radia 19 mln zł.

Senator Jan Maria Jackowski zwraca uwagę, że jeżeli ustawa zostanie przyjęta w obecnym kształcie to możliwe będzie dowolne kształtowanie wysokości opłat, a  te mogą być wręcz drakońskie. Co za tym idzie – sytuacja może doprowadzić do wykluczenia cyfrowego – dodaje senator.

– Poprawki, które złożyliśmy do ustawy Prawo Telekomunikacyjne dotyczą uniemożliwienia dowolnego kształtowania opłat za użytkowanie częstotliwości przez nadawców radiowych, ponieważ w tej chwili Senat obraduje nad nowelizacją ustawy Prawo Telekomunikacyjne i w tej ustawie rząd proponuje, aby nadać legitymację rządowi do wydawania rozporządzenia w kwestii dotyczących opłat za częstotliwości. Na dzień dzisiejszy te zmiany nie są radykalne, natomiast jeżeli ta ustawa zostałaby przyjęta w tym kształcie, możliwe jest dość dowolne kształtowanie wysokości opłat a górne stawi, które określa ustawa są drakońskie i de facto mogłyby prowadzić do wykluczenia cyfrowego – powiedział senator Jan Maria Jackowski.

Przypomnijmy, nowelizacje ustawy na  Polsce wymusiła Unia Europejska.

 

Wypowiedź senatora Jana Marii Jackowskiego:


Pobierz Pobierz

RIRM

drukuj