Modlitwa za poległych żołnierzy

Około dwustu osób uczestniczyło we Mszy Św. w gdańskiej Bazylice Św. Brygidy w intencji zmarłych, zamordowanych i poległych żołnierzy Narodowych Sił Zbrojnych, Armii Krajowej i podziemia antykomunistycznego.

Obecne były także poczty sztandarowe Związku Żołnierzy Narodowych Sił Zbrojnych, Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej i Związku Solidarności Kombatantów.

Ks. Krzysztof Ławrukajtis z parafii św. Brygidy w Gdańsku w homilii porównał Żołnierzy Wyklętych do męczenników za wiarę i wezwał do odważnego ich naśladowania w walce o prawdę, która wyzwala. Mówiąc o Narodowych Siłach Zbrojnych zwrócił uwagę na katolicki charakter tej formacji i postrzeganie przez jej żołnierzy zdrady jako grzechu, czego efektem były wyjątkowo niezłomne postawy wobec wrogów ale też wyjątkowa zawziętość komunistów w wyniszczaniu  żołnierzy NSZ.

– Msza św. została organizowana w oktawie uroczystości Wszystkich Świętych. Dla nas jest to bardzo ważne. Nieprzypadkowo wybraliśmy akurat ten termin. Chcemy polecić bohaterów narodowych Panu Bogu: wszystkich zmarłych śmiercią naturalną i tych pomordowanych przez gestapo, UB, NKWD oraz tych, którzy polegli w walce. Listopad jest też miesiącem pamięci narodowej, więc są to niejako wypominki narodowe – powiedziała Anna Kołakowska, wiceprezes Okręgu Pomorskiego Związku Żołnierzy Narodowych Sił Zbrojnych.

Po Eucharystii odbyła się projekcja filmu „Pamięć – NSZ” w reżyserii Iwony Bartólewskiej. Film był laureatem nagrody tegorocznego festiwalu o Żołnierzach Wyklętych, który odbył się w Gdyni we wrześniu tego roku.

Anna Kołakowska

 


drukuj