Trwają badania genetyczne potencjalnych szczątków „Hubala”

Ruszyły badania genetyczne szczątków osoby typowanej jako mjr Henryk Dobrzański pseudonim „Hubal”. Do Polskiej Bazy Genetycznej Ofiar Totalitaryzmów w Szczecinie przekazała je Fundacja „Honor, Ojczyzna” im. Raginisa, która prowadziła prace poszukiwawcze.

Naukowcy są ostrożni, ale liczą, że szczątki uda się zidentyfikować – mówi dr Andrzej Ossowski, z Zakładu Medycyny Sądowej Pomorskiego Uniwersytetu Medycznego w Szczecinie.

– To nie są pierwsze prace, które wykonujemy jeżeli chodzi o majora „Hubala”. (…) Problem tego pochówku polegał na tym, że szkielet był  przenoszony. Szkielet nie pochodzi z pierwotnego miejsca pochówku tylko z wtórnego. Dlatego też badania genetyczne są niezbędne, żebyśmy mogli cokolwiek powiedzieć na ten temat. Szkielet jest niekompletnie zachowany, jest zniszczony, m.in. przez to, że był przenoszony. Natomiast my od razu rozpoczęliśmy badania genetyczne. Mam nadzieję, że w ciągu kilku miesięcy będziemy mogli powiedzieć, czy te szczątki znalezione są to szczątki naszego bohatera, czy też należy szukać dalej –  wyjaśnia dr Andrzej Ossowski.         

Major  Henryk Dobrzański „Hubal” był dowódcą Oddziału Wydzielonego Wojska Polskiego podczas wojny obronnej w 1939 r. Zginął w niemieckiej zasadzce pod Anielinem. Po śmierci Niemcy ukryli jego ciało, aby pamięć o majorze nie inspirowała Polaków do dalszej walki. Szczątki, które zaczęto badać, znaleziono w miejscowości Inowłódz w woj. łódzkim.

RIRM

drukuj