Minister Szałamacha apeluje do prezesa TK

Minister finansów Paweł Szałamacha zwrócił się pisemnie do prezesa Trybunału Konstytucyjnego Andrzeja Rzeplińskiego, by rozważył powstrzymanie się do 13 maja z publicznymi wypowiedziami, podnoszącymi poziom sporu o Trybunał. Szef resortu finansów uzasadnił to tym, że 13 maja agencja Moody’s ma podjąć decyzję ws. ratingu Polski.

O liście poinformował dziś sam prezes TK Andrzej Rzepliński. Minister finansów Paweł Szałamacha stwierdził, że wysłał list, „kierując się troską o koszty finansowania zadłużenia kraju”. Ubolewa, że jego prośba nie znalazła zrozumienia u prezesa TK.

Wiceminister sprawiedliwości Michał Wójcik z Prawa i Sprawiedliwości, odnosząc się do całej sytuacji powiedział, że list ma charakter prośby. Zwrócił też uwagę na zachowanie Andrzeja Rzeplińskiego.

Ten list jest w niezwykle grzecznym tonie. Natomiast już sam pan prezes Andrzej Rzepliński musi odpowiedzieć sobie na pytanie, czy warto dalej szkodzić Polsce. Jest propozycja kompromisowa. Warto, żebyśmy pochylili się nad ustawą o TK i dzisiaj każdy musi mieć świadomość, że dalsze podgrzewanie wokół TK może przenieść się także na problemy gospodarcze. My mamy dobrą, stabilną sytuację finansową, wiemy o tym doskonale, to wynika również i z tego listu. Dzisiaj jest groźba obniżenia ratingu. Kiedy był on obniżony pierwszy raz jako powód podano spór o TK. Opozycja musi mieć świadomość, że taka sytuacja może grozić obniżeniem ratingu – zaznacza Michał Wójcik.

W styczniu tego roku agencja ratingowa S&P obniżyła ocenę Polski z „A-” do „BBB+”. Obniżono także perspektywę ratingu z pozytywnej do negatywnej.

RIRM

drukuj