Prezydent ma nadzieję, że TK zostanie odpolityczniony

Prezydent Andrzej Duda ma nadzieję, że po długim okresie naprawy sytuacji w Trybunale Konstytucyjnym, instytucja ta będzie działać zgodnie z prawem i zostanie odpolityczniona. Powiedział Marek Magierowski, dyrektor biura prasowego Kancelarii Prezydenta RP.

Magierowski poinformował też, że od dziś p.o. prezesem TK jest sędzia Julia Przyłębska. Potrwa to do czasu powołania nowego prezesa TK w miejsce Andrzeja Rzeplińskiego.

Według Magierowskiego, następnym krokiem ze strony Zgromadzenia Ogólnego Trybunału Konstytucyjnego będzie zaprezentowanie prezydentowi kandydatur na prezesa Trybunału.

Szef państwa przyjął też ślubowanie od nowego sędziego Michała Warcińskiego – poinformował dyrektor biura prasowego Kancelarii Prezydenta RP Marek Magierowski.

Weszły w życie nowe ustawy podpisane przez prezydenta dotyczące funkcjonowania Trybunału Konstytucyjnego. Prezydent ma nadzieje, że po długim okresie naprawy sytuacji w Trybunale Konstytucyjnym ta instytucja zacznie wreszcie działać prawidłowo, zgodnie z obowiązującymi przepisami prawa, a przede wszystkim zostanie odpolityczniona, co niestety w ostatnim czasie pod rządami prezesa Rzeplińskiego zbyt często się Trybunałowi zdarzało. Oczywiście sędzia Julia Przyłębska jest osoba pełniącą obowiązki prezesa Trybunału. Następnym krokiem już ze strony Zgromadzenia Ogólnego sędziów TK będzie wybór i zaprezentowanie kandydatur na nowego prezesa – powiedział Marek Magierowski.

Z kolei do składu Trybunału zostali w pełni włączeni sędziowie TK Mariusz Muszyński, Lech Morawski i Henryk Cioch – wynika z informacji na stronie Trybunału Konstytucyjnego. Przez rok byli niedopuszczani do orzekania przez dotychczasowego prezesa Andrzeja Rzeplińskiego.

 

RIRM

drukuj
Tagi: ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl