fot. PAP/Rafał Guz

Odznaczenia dla kombatantów Poznańskiego Czerwca’56 i działaczy opozycji z lat 80.

Byli poznańscy opozycjoniści zostali uhonorowani Krzyżami Wolności i Solidarności. Odznaczenia w imieniu prezydenta RP wręczył wczoraj kombatantom Poznańskiego Czerwca 1956 r. oraz działaczom opozycji z lat 80. z województwa wielkopolskiego i lubuskiego prezes IPN Jarosław Szarek.

To tutaj w 1956 r. po raz pierwszy z taką mocą świat pracy powiedział ,,nie” władzy komunistycznej – mówił w Poznaniu prezes IPN.

Jestem zaszczycona, że mogę odebrać takie odznaczenie – mówiła Zofia Jaszcza, uhonorowana działaczka ,,Solidarności”.

W 1980 r. zaczęliśmy się orientować, że można coś zrobić przeciwko władzy. Działałam w legalnej „Solidarności” przez jej cały okres. Zakładaliśmy komórki zakładowe czy komisje zakładowe. Zostałam wybrana do dolnośląskich władz „Solidarności” i do komisji dolnośląskiej. Z nastaniem stanu wojennego ciężko było się pogodzić odebraniem z tego kawałka oddechu, bo to nie nazywało się wolność, ale właśnie taki oddech. I wtedy trzeba było zacząć coś robić. Czuję się bardzo zaszczycona, bo po tylu latach ktoś jeszcze pamięta takie rzeczy. Jest mi bardzo przyjemnie i miło – powiedziała Zofia Jaszcza.

Podczas uroczystości w Poznaniu łącznie uhonorowanych zostało 30 osób, w tym 5 pośmiertnie.

Przewodniczący Wojewódzkiej Rady Kombatantów i Osób Represjonowanych Zenon Wechmann, zabierając głos w imieniu uhonorowanych, podkreślił, że dzisiaj szczególnie należy się zastanowić nad znaczeniem słowa „demokracja” i nad wydarzeniami, jakie się za nim kryją.

Krzyż Wolności i Solidarności to odznaczenie nadawane działaczom opozycji antykomunistycznej w PRL. Zostało ustanowione w 2010 r.

 

RIRM/TV Trwam News

drukuj