Instytut Pamięci Narodowej udostępnił on-line Bazę Ofiar Zbrodni Wołyńskiej

Od dziś on-line dostępna jest Baza Ofiar Zbrodni Wołyńskiej. W najbliższą sobotę przypada Narodowy Dzień Pamięci Ofiar Ludobójstwa dokonanego przez ukraińskich nacjonalistów na obywatelach II Rzeczypospolitej Polskiej.

https://www.youtube.com/watch?v=yVYUxv9wI8w&feature=emb_logo

Aby przejrzeć bazę, należy na stronie www.zbrodniawolynska.pl wejść w zakładkę „Baza Ofiar”. To tam, wpisując  imię i nazwisko, można znaleźć informacje o osobach zamordowanych przez ukraińskich nacjonalistów. Znajdują się tam m. in. zdjęcia, dokumenty, a także opis śmierci danej osoby.

Integralną częścią projektu jest interaktywna mapa zbrodni, na której oznaczono miejsca śmierci powiązane z danymi ofiar i faktami opisanymi w bazie.

Według najnowszych badań historyków z rąk ukraińskich nacjonalistów zginęło wówczas ok. 100 tysięcy Polaków. Obecnie w bazie znajduje się ok. 17 tys. indywidualnych rekordów.

Zbrodnia wołyńska miała zostać przemilczania, III RP także nie wypełniła swojego obowiązku – wskazuje szef IPN dr Jarosław Szarek.

– Jesteśmy zobowiązani ofiarom pamięć o nich i stąd ta inicjatywa. Prace nad bazą ofiar tej zbrodni w Instytucie Pamięci Narodowej trwały od lat. Pracowano w Instytucie Pamięci Narodowej w kilku miejscach. Między innymi od lat taką bazę tworzył zespół w Rzeszowie pod kierownictwem pana dr. Tomasza Berezy – mówi dr Jarosław Szarek.

Projekt ma charakter długofalowy. Prace nad bazą rozpoczęto na początku 2019 roku. Obecnie są w niej informacje dotyczące woj. wołyńskiego. W kolejnych etapach pojawią się informacje odnoszące się do pozostałych województw II RP.

Zakończenie projektu przewidywane jest na lipiec 2023 roku, co zbiegnie się obchodami 80. rocznicy ludobójstwa.

Zuzanna Dąbrowska/RIRM

drukuj
Tagi: ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl