Timmermans: konflikt dot. TK można rozwiązać w Polsce

Zgadzam się z panią premier, że konflikt wokół Trybunału Konstytucyjnego to wewnętrzny problem, którego rozwiązanie można wypracować w Polsce; Komisja Europejska dołoży wszelkich starań, by znaleźć rozwiązanie – powiedział Frans Timmermans, wiceszef KE po spotkaniu z Beatą Szydło.

Polska jest bardzo ważnym członkiem Unii – zapewnił Timmermans

To była dobra i konstruktywna rozmowa – podsumowała spotkanie premier Beata Szydło. Szefowa rządu przedstawiła na nim propozycje rozwiązania sporu wokół Trybunału, które będzie mógł przyjąć parlament. Premier oświadczyła, że ze strony polskiego rządu i większości sejmowej jest wola porozumienia.

Premier Szydło oraz Frans Timermans ustalili, że kwestia Trybunału jest wewnętrzną sprawą Polski i musi ona być rozwiązana w Polsce.

Przyjazd Fransa Timermansa do Polski pozytywnie ocenili przedstawiciele wszystkich partii.

– Bardzo się cieszę, że Frans Timermans przyjechał do Polski i mam nadzieję na ten przełom. Mam nadzieję na to, że rząd Beaty Szydło będzie potrafił się cofnąć i będzie potrafił dla Polski, dla rozwiązania tego kryzysu ustąpić – powiedziała Katarzyna Lubnauer z Nowoczesnej.

– Nie spodziewam się przełomu, natomiast dobrze, że przyjechał, dobrze, że tym razem nie przez telefon, ale w bezpośredniej rozmowie z panią Szydło będzie można sobie pewne rzeczy wytłumaczyć – mówił Grzegorz Długi, Kukiz‘15.

Prawo i Sprawiedliwość cały czas podkreśla, że jest gotowe do rozmowy z Komisją i chce rozwiązać polityczny konflikt wokół Trybunału Konstytucyjnego.

– Jesteśmy gotowi do różnych rozmów, jesteśmy bardzo przywiązani do naszej obecności w Unii Europejskiej. Jesteśmy zainteresowani dyskusją nt. przyszłości UE, na temat rozwiązywania jej problemów; natomiast jesteśmy też bardzo mocno przywiązani do własnej suwerenności – oświadczył Ryszard Terlecki, przewodniczący klubu PiS.

Równocześnie ze spotkaniem premier Beaty Szydło z Fransem Timermansem trwało spotkanie zorganizowane przez Platformę Obywatelską, Nowoczesną i Polskie Stronnictwo Ludowe ws. rozwiązania kryzysu. Przedstawiciele tych partii mówią o chęci rozwiązania konfliktu, ale nadal stawiają swoje twarde warunki.

– Bardzo twardo o tym mówimy – o zaprzysiężeniu trzech sędziów, o wydrukowaniu wyroku TK, o tym, że trzeba stworzyć przestrzeń do rozmowy i do decyzji, które pozwolą nam wyjść z tego konfliktu konstytucyjnego – zaznaczył Grzegorz Schetyna z PO.

– Wiemy, gdzie leży klucz do rozwiązania całego problemu konstytucyjnego. Ten klucz mają w ręku tylko politycy jednego ugrupowania, czyli politycy PiS – powiedziała była premier Ewa Kopacz.

W spotkaniu wziął udział przedstawiciel Prawa i Sprawiedliwości, ale tylko w roli obserwatora.


TV Trwam News/PAP/RIRM

drukuj