Sąd UE poparł decyzję KE, która zablokowała projekt ws. zakazu finansowania tzw. aborcji

Sąd Unii Europejskiej poparł decyzję Komisji Europejskiej, która zablokowała projekt ws. zakazu finansowania z unijnych środków m.in. tzw. aborcji. Inicjatywa „Jeden z nas” była jedną z pierwszych i największych europejskich inicjatyw obywatelskich. Podpisało się pod nią prawie 2 mln pełnoletnich obywateli z całej Europy.

Zgodnie z traktatem lizbońskim, aby projekt zmian w prawie europejskim został rozpatrzony, potrzebne jest co najmniej milion głosów. Mimo że organizatorzy akcji „Jeden z nas” spełnili wszystkie wymogi formalne, Komisja Europejska nie chciała rozpatrzyć projektu.

W opinii Michała Barana, członka Zarządu Fundacji „Jeden z Nas”, inicjatywa została potraktowana jak nic nie znacząca petycja.

– Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej przyznając rację Komisji Europejskiej, która odrzuciła zupełnie niewystarczającą uzasadnieniem inicjatywę „Jeden z nas”, de facto pokazuje, że inicjatywa obywatelska, sam mechanizm prawny, dający obywatelom możliwość kształtowania prawa w Unii Europejskiej, sprowadza się do zwykłej petycji, która może być, a może nie być wysłuchana i uwzględniona przez Komisję. Taka interpretacja jest czymś, co zdecydowanie nie spełnia oczekiwań społeczeństwa europejskiego, również oczekiwań obrońców życia i tych wszystkich, którzy poparli w liczbie 2 mln obywateli inicjatywę „Jeden z nas” – powiedział Michał Baran.

Europejska Inicjatywa Obywatelska „Jeden z nas” została zarejestrowana 11 maja 2012 roku w Brukseli.

Projekt, poza zakazem finansowania tzw. aborcji, opowiada się przeciw wszelkim doświadczeniom i badaniom na ludzkich zarodkach.

RIRM

drukuj