280 mln zł na podwyżki dla pracowników Polskiej Grupy Górniczej

280 mln zł – tyle w tym roku przeznaczy Polska Grupa Górnicza na podwyżki wynagrodzeń dla pracowników. W przyszłym roku ich koszt przekroczy 300 mln zł.

Płace górników wzrosną o ponad 7 proc. Związkowcy porozumieli się wczoraj w tej sprawie z zarządem i zakończyli spór zbiorowy w spółce. Równocześnie odwołano planowany na jutro strajk ostrzegawczy.

Według władz spółki wynegocjowana skala podwyżek jest bezpieczna dla stabilności firmy i umożliwi realizację zaplanowanych inwestycji.

Związkowcy żądali wcześniej 10-procentowej podwyżki, później zmniejszyli żądania do ok. 8 proc. Zarząd zaproponował ok. 6 proc. Ostatecznie wzrost wynagrodzeń osiągnie średnio ponad 7 proc.

Spotkaliśmy się po środku – ocenił szef „Solidarności” w Polskiej Grupie Górniczej Bogusław Hutek. Najważniejsze jest, że pracownicy otrzymają większe wynagrodzenie – dodał.

– Jest to 470 zł netto dla pracowników wyrobiska; dla pozostałych pracowników na dole – 450 zł; dla przeróbki – niecałe 400 zł; dla pozostałych pracowników powierzchni – niecałe 300 zł. Myślę, że nie są to małe kwoty. Pracownicy powinni być zadowoleni, bo to są realne kwoty, które pracownicy dostaną co miesiąc – podkreślił Bogusław Hutek.

Podwyżki będą wprowadzone od 1 kwietnia bieżącego roku. Pieniądze zostaną rozdysponowane pomiędzy poszczególne grupy pracowników w formie dopłat do przepracowanych dniówek.

Dziś, podczas masówek informacyjnych w kopalniach, związkowcy mają przekazać górnikom szczegóły porozumienia.

RIRM

drukuj