fot. PAP/Radek Pietruszka

Min. M. Maląg: Siła nabywcza pieniądza jest coraz wyższa

Płace Polaków wzrastają najszybciej od trzydziestu lat. 19,4 proc. – o tyle wzrosło w latach 2016-2019 przeciętne wynagrodzenie. Dla porównania w latach 2012-15 było to 11 proc. – poinformowała minister rodziny, pracy i polityki społecznej Marlena Maląg.

Dużo szybciej rośnie też minimalne wynagrodzenie. W latach 2010-2015 wzrost wyniósł 33 proc. W ostatnich pięciu latach wynagrodzenie minimalne wzrosło o 850 zł (49 proc.).

Minister Marlena Maląg, odnosząc się do pojawiających się wypowiedzi o wzroście cen, zwróciła uwagę, że siła nabywcza pieniądza jest coraz wyższa.

– Myślę, że warto tutaj przypomnieć, że na przykład w roku 2015 za minimalne wynagrodzenie mogliśmy kupić 625 litrów mleka. Dzisiaj za minimalne wynagrodzenie możemy kupić o 180 litrów mleka więcej, a za przeciętne wynagrodzenie 400 litrów mleka więcej. Za minimalne wynagrodzenie w 2015 roku mogliśmy kupić 404 litry benzyny. Dzisiaj możemy kupić o 50 litrów benzyny więcej, a za przeciętne wynagrodzenie możemy kupić 110 litrów benzyny więcej – wskazała.

Szefowa resortu przypomniała też inne działania rządu poprawiające sytuację pracownika na rynku. Zlikwidowany został między innymi syndrom tzw. pierwszej dniówki – do minimalnego wynagrodzenia nie jest wliczany dodatek stażowy.

Rząd Zjednoczonej Prawicy zamierza sukcesywnie zwiększać najniższe uposażenie. Za 4 lata ma ono wynosić 4 tys. zł brutto.

RIRM

drukuj
Tagi: ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl