fot. M. Marek/Nasz Dziennik

Sejm o płatnościach w systemach wsparcia bezpośredniego 

Posłowie mają się dziś zająć poselskim projektem ustawy o płatnościach w ramach systemów wsparcia bezpośredniego. Ma on ukrócić bezprawne wyłudzanie unijnych funduszy.

Zgodnie z nowelą, przy składaniu wniosku o płatności rolnik będzie musiał wykazać, że ziemia wchodząca w skład gruntów państwowych jest uprawiana na mocy umowy dzierżawy.

Prawo i Sprawiedliwość chce, by te przepisy weszły w życie 15 marca, w pierwszym dniu okresu składania wniosków o dopłaty za 2016 r.

Projekt ustawy porządkuje kwestie związane ze składaniem wniosków przez beneficjentów, którzy są użytkownikami gruntów będących w posiadaniu Agencji Nieruchomości Rolnych – tłumaczy poseł Piotr Polak, sprawozdawca projektu.

– Są to grunty Skarbu Państwa i niestety, bywały takie przypadki, że nie mając prawa do użytkowania tego gruntu w postaci stosownej umowy, beneficjenci korzystający z tych gruntów, którzy w sposób bezprawny je zajęli, korzystali z możliwości składania wniosków i uzyskiwania środków finansowych. Porządkujemy tę kwestię i przyczyniamy się do tego, że dochody z agencji utracone z tytułu bezumownego użytkowania tych gruntów będą większe – mówi poseł.

Na państwowej ziemi, często pod osłoną nocy, wykonywane są zabiegi agrotechniczne. Osoba, która dopuściła się takiego procederu składała wniosek o dopłatę bezpośrednią. Według Agencji Nieruchomości Rolnych na koniec września ubiegłego roku bezumowni użytkownicy zajmowali 3,3 tys. hektarów, a jak ocenia Agencja odmowę wydania zakończonych dzierżaw ANR obejmuje 8,7 tys.

RIRM

 

drukuj