„Praca i płaca, państwo i rynek”

W Sejmie PiS zaplanowało na dzisiaj debatę „Praca i płaca, państwo i rynek”, weźmie w niej udział prezes Jarosław Kaczyński. Ekspercka debata jest poświęcona m.in. pracy, prawom pracowniczym oraz roli państwa w tworzeniu miejsc pracy.

Udział w dyskusji wezmą specjaliści z zakresu prawa pracy i rynku pracy, m.in. profesorowie Józefina Hrynkiewicz, Ryszard Bugaj, Witold Modzelewski oraz Jan Wojdyła. Propozycje PiS w tym zakresie przedstawi prezes Jarosław Kaczyński. Poseł Beata Szydło wiceprezes PiS, mówi, że debata poruszy najważniejsze problemy ludzi świata pracy. Rzeczowa i merytoryczna dyskusja jest sposobem na wypracowanie odpowiednich rozwiązań – stwierdza.

– Będziemy rozmawiać o tym, co jest w tej chwili w Polsce najważniejsze. O tym, w jaki sposób państwo może wzmacniać przedsiębiorców, aby mieli oni szanse na tworzenie miejsc pracy. W Polsce powinny być tworzone warunki  dla rozwoju rynku pracy, aby młodzi ludzie nie musieli stąd wyjeżdżać. Będziemy chcieli rozmawiać również o tym, w jaki sposób zabezpieczyć to, ażeby wynagrodzenia w Polsce były godne, bo w tej chwili rozdźwięk pomiędzy bardzo dobrymi zarobkami, a przeciętnymi, które otrzymują pracownicy jest bardzo duży. Niestety władza boi się takich rozmów – stwierdza Beata Szydło.

Wczoraj KP PiS w akcie solidarności z protestującymi od czterech dni w Warszawie związkowcami podjął specjalną uchwałę.

„System pracy w Polsce jest chory. Skutki tej choroby deformują warunki życia polskich rodzin, gospodarkę i demoralizują społeczeństwo. Nie ma zgody na masowe zatrudnienie na <<umowach śmieciowych>>, na <<elastyczną>> organizację czasu pracy, na niskie wynagrodzenia za pracę, na pogardliwy, lekceważący stosunek do pracowników i bezkarne łamanie ich praw. Polski pracownik musi odzyskać prawo do poszanowania godność” – czytamy w uchwale. Wiceszefowa PiS-u, dodaje, że jest to wyraz poparcia dla protestujących związkowców, dla ich walki o godność i sprawiedliwego wynagrodzenia.

Mówimy bardzo wyraźnie o tym, że praca w Polsce musi odzyskać swój podmiotowy charakter, a podmiotem w pracy musi być człowiek. Pracownicy muszą być godnie wynagradzani. Płaca minimalna w Polsce nie może być w tej wysokości, którą można by określić mianem zasiłku na przetrwanie. Muszą być stworzone warunki dla przedsiębiorców na tworzenie pracy i ta równowaga pomiędzy światem przedsiębiorców, pracodawców i pracobiorców musi być zachowana. To jest rola państwa, dlatego, że państwo ma wszelkie narzędzia i wszelkie możliwości, ażeby dbać przede wszystkim o rynek pracy, wspierać go tak, by mógł się rozwijać i przede wszystkim dbać o pracowników – zaznacza pos. Beata Szydło.

RIRM

drukuj
Tagi: ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl