PAP/Radek Pietruszka

J. Kaczyński na konwencji programowej w Warszawie zaprezentował „nową piątkę PiS”

„500 plus” od pierwszego dziecka, trzynasta emerytura, brak podatku PIT dla młodych pracowników, przywrócenie zredukowanych połączeń autobusowych i obniżenie kosztów pracy – to tak zwana nowa piątka Prawa i Sprawiedliwości. Pięć nowych propozycji programowych przedstawiono podczas konwencji partii w Warszawie.

Stawką tej kampanii jest Polska, jest przyszłość Polski i Polaków – mówił prezes PiS. To partia rządząca ma być gwarancją kontynuacji walki o równe traktowanie wszystkich Polaków – zwracał uwagę Jarosław Kaczyński.

– Ciągle trwa zaciekła obrona różnego rodzaju przywilejów, różnych grup z różnych kast, dlatego ten problem jest tak ważny – mówił prezes Prawa i Sprawiedliwości.

Oprócz równości prezes PiS mówił także o wolności, która dziś jest atakowana przez siły lewicowo-liberalne.

– Są tacy, którzy chcą odebrać nam wolność poglądów, wolność słowa, wolność sumienia, wolność religii – wyliczał Jarosław Kaczyński.

Musimy zwyciężyć w tych wyborach, aby wejść na fali w drugą kadencję – wskazywał premier Mateusz Morawiecki.

– Druga kadencja pozwoli realizować nasz plan – akcentował premier RP.

A ten plan oznacza nową ofensywę programową Prawa i Sprawiedliwości.

– Pierwszy jego punkt to „500 plus” od pierwszego dziecka – podkreślał Jarosław Kaczyński.

„500 plus” na pierwsze dziecko ma obowiązywać od lipca. Program ten stał się symbolem naszego rządu, a Polska dzięki niemu stała się symbolem mądrej, nowoczesnej polityki prorodzinnej – mówiła wicepremier Beata Szydło.

– Te miliardy złotych, które trafiają co roku do polskich rodzin są doskonale wykorzystywane. Wiem, że dzięki temu wiele z rodzin mogło po raz pierwszy wyjechać z dziećmi na wymarzone wakacje – podkreślała.

Jedną z przełomowych zapowiedzi jest brak podatku PIT dla młodych do 26 roku życia, ale to nie wszystko. Partia rządząca zapowiada także od maja dodatkową pomoc dla emerytów.

– Taka trzynastka w postaci najniższej emerytury 1100 zł dla każdego emeryta – zapowiedział prezes PiS.

Koszty zapowiadanych zmian są już wstępnie wyliczone.

Poseł Jan Mosiński zapewnia, że nie trzeba obawiać się o pieniądze na pokrycie obietnic.

– Nie obawiam się tego, są fachowcy, jest pani minister Teresa Czerwińska, pan premier Mateusz Morawiecki. Oni to już policzyli dawno zanim wpisali na kartkę papieru – zapewniał poseł PiS.

Do tego już obowiązujące udogodnienia takie jak: obniżone podatku, wyprawka szkolna 300 plus czy e-recepta – wyliczał premier Mateusz Morawiecki.

– I to są usługi realne dla milionów obywateli. Usługi, które usprawniają państwo – mówił.

To my jesteśmy Europejczykami, budujemy Europę i jej przyszłość – akcentował, już w nawiązaniu do kampanii przed wyborami do Parlamentu Europejskiego, premier RP.

– Wiemy, że tak naprawdę europejskość i Europa, wcale nie oznacza zamykanych posterunków policji, pozamykanych kościołów, pustych ulic na wsiach i w miasteczkach, czy pracy na zachodzie. Nie. Europa dla nas, to europejskie zarobki, europejska zasobność portfeli – wskazywał Mateusz Morawiecki.

Polska może być przykładem tego, jak prowadzić politykę pro-społeczną – mówili zgodnie przedstawiciele PiS-u. Kolejne rozwiązania skierowane do młodych i rodzin to także ważna deklaracja w obliczu Brexitu dla około miliona Polaków mieszkających na Wyspach.

– Celem tego wszystkiego jest to, żeby młodzi ludzie nie emigrowali z Polski. Co więcej, żeby wracali do Polski, tutaj zakładali rodziny, żeby tworzyli polski dobrobyt – podkreślał poseł Arkadiusz Mularczyk.

Premier Mateusz Morawiecki zapowiedział, że kolejne punkty programowe będą prezentowane na przełomie czerwca i lipca.

TV Trwam News/RIRM

drukuj