fot. flickr.com

PiS chce wyrównania płac kobiet i mężczyzn. Do Sejmu trafił projekt ustawy

Prawo i Sprawiedliwość walczy z nierównościami społecznymi. Do Sejmu wpłynął projekt ustawy dotyczący wyrównania płac kobiet i mężczyzn.

Od wielu już lat średnia różnica w wynagrodzeniach kobiet i mężczyzn w Polsce utrzymuje się na poziomie około 19 proc. Dlatego, by wyrównać szanse w środowisku zawodowym, Prawo i Sprawiedliwość zainicjowało nowe rozwiązania legislacyjne. Do Sejmu wpłynął projekt ustawy dotyczący wyrównania płac kobiet i mężczyzn. Inicjatorem projektu jest środowisko młodych konserwatystów.

– Jako młodzi konserwatyści nie możemy się z czymś takim zgadzać, bo jest to po prostu elementarnie niesprawiedliwe – mówił Michał Moskal, przedstawiciel środowiska młodych konserwatystów.

Projekt zakłada między innymi rozszerzenie definicji mobbingu o różnicowanie wysokości wynagrodzenia ze względu na płeć.

– Ten projekt nie faworyzuje żadnej z płci. Mogą z niego korzystać i kobiety i mężczyźni, żeby egzekwować swoje prawa – wskazała Anna Gembicka, wiceminister funduszy i polityki regionalnej.

Jak zaznaczyła Anna Schmidt–Rodziewicz, pełnomocnik rządu do spraw równego traktowania, blisko 70 proc. kobiet w Polsce dostrzega problem luki płacowej.

– Z wyników badań, które podaje Główny Urząd Statystyczny, wynika również, że problem ten dotyczy blisko 20 proc. kobiet w Polsce, z czego ponad 16 proc. to kobiety zatrudnione w sektorze prywatnym. Dlatego z myślą o wyrównaniu tej luki, z myślą o przygotowaniu kompleksowych rozwiązań w tej kwestii – powstał projekt ustawy – powiedziała Anna Schmidt–Rodziewicz.

W biurze pełnomocnika rządu do spraw równego traktowania toczą się prace nad krajowym programem działań na rzecz równego traktowania.

TV Trwam News

drukuj