„Solidarność” ruszyła sprzed Sejmu, FZZ – sprzed Stadionu

Przy dźwiękach bębnów wyruszyli w sobotę przed południem sprzed Sejmu związkowcy z NSZZ „Solidarność”. Na czele pochodu zmierzającego na Rondo de Gaulle’a wieziony jest pomnik premiera Donalda Tuska, pod nim znajduje się wieniec pogrzebowy z napisem: „Za elastyczny Kodeks pracy”. Pochód Forum Związków Zawodowych wyruszył sprzed Stadionu Narodowego. Według służb porządkowych w manifestacjach ok. południa bierze udział ok. 50 tys. osób.

Na Rondzie de Gaulle’a związkowcy z „Solidarność” spotkają się z pozostałymi grupami: OPZZ, która wyruszy spod Pałacu Kultury i FZZ sprzed Stadionu Narodowego. Niektórzy z demonstrantów noszą papierowe maski, przedstawiające twarz premiera Tuska. Na rondzie de Gaulle’a zaczynają gromadzić się grupy związkowców. Ustawiono telebim.

Zanim pochód związkowców z „S” wyruszył na miejsce spotkania, przed Sejmem odbyła się debata z udziałem liderów związków: Piotra Dudy, Jan Guza i Tadeusza Chwałki. Z kolei w miejscu zgromadzenia się związkowców z OPZZ odczytano list z pozdrowieniami dla protestujących od Rady Krajowej SLD. „Dość Polski tylko dla bogatych, wspólnie walczymy o podniesienie płacy minimalnej, trzecią stawkę podatku dla najbogatszych. Związki są ignorowane.

Nie pozwolimy na to” – brzmi fragment listu. Przed PKiN są też Samoobrona i ZNP, jest również kilkanaście związków branżowych: górnicze, miedziowe, energetyczne, służby zdrowia, pracowników wojska). Niektórzy protestujący mają zawieszone na szyjach tabliczki: „niewolnik Tuska”. Również przed Pałacem Prezydenckim przechodzą związkowcy w drodze na miejsce zbiórki. Wołają: „Strajk, strajk, generalny strajk” – wołają związkowcy, mijając siedzibę prezydenta, w drodze na Rondo de Gaulle’a.

Przed Pałacem Prezydencki są też „obrońcy krzyża”, którzy pozdrawiają związkowców. Ustawili się tam też działacze z ruchu społecznego „Dzielny Tata”. To ojcowie, którzy po rozwodach walczą o prawo do wychowywania swoich dzieci.

 

PAP

drukuj
Tagi:

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl