Obchody 34. rocznicy Porozumień Rzeszowsko-Ustrzyckich

Dzisiaj i jutro odbędą się główne obchody 34. rocznicy zawarcia Porozumień Rzeszowsko-Ustrzyckich. Dokument podpisany między strajkującymi rolnikami, a władzami PRL otworzył drogę rolniczej „Solidarności”.

O godz. 16.00 w Auli Uniwersytetu Rzeszowskiego odbędzie się konferencja dot. obecnej sytuacji ekonomicznej polskich wsi i jej dzisiejszych zagrożeń.

Przed nią poświecenie pomnika nagrobnego Antonina Kopaczewskiego, pierwszego przewodniczącego NSZZ „Solidarność” w Rzeszowie, na cmentarzu w Wilkowyjach.

Wieńczysław Nowacki, przewodniczący komitetu organizacyjnego obchodów, powiedział, że dziś musimy przekazywać młodemu pokoleniu te wartości, o które walczono 34 lata temu, a dziś szczególnie postulat o nienaruszalności polskiej ziemi

Dzisiaj możemy myśleć tylko o tym, żeby przekazać młodemu pokoleniu te wartości, które są najważniejsze. Należą do nich: wartość obrony ziemi, obrony państwa, wartości narodowe, obrona Kościoła katolickiego, a także wolność słowa, bo właśnie 34 lata to wywalczyliśmy. Nie damy sobie tego odebrać, a młodzi ludzie muszą być świadomi gdzie, w jakich okolicznościach i w jakiej sytuacji żyją. Najważniejszym problemem jest teraz wyprzedaż polskiej ziemi obcokrajowcom – powiedział Wieńczysław Nowacki.

Udział w spotkaniu zapowiedzieli m.in. sygnatariusze i uczestnicy strajków chłopskich oraz członkowie rolniczej „Solidarności” i Stronnictwa Ludowego „Ojcowizna”.

Dzisiejsze obchody zakończy komunikat Ogólnopolskiego Komitetu Protestacyjnego w obronie polskiej ziemi.

Jutro uroczystości rozpoczną się Mszą św. w intencji polskich rolników, o godz. 11.00, w kościele farnym w Rzeszowie.

RIRM

drukuj
Tagi: , , , ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl