R. Zarudzki: Pilnujemy interesów polskiego rolnictwa

Ministerstwo Rolnictwa ma stosowne ekspertyzy, analizy. […] Trzymamy rękę na pulsie i pilnujemy interesów polskiego rolnictwa – powiedział wiceminister rolnictwa i rozwoju wsi Ryszard Zarudzki. Polityk w audycji „Aktualności dnia” na antenie Radia Maryja szeroko przedstawił stanowisko resortu rolnictwa w sprawie umowy handlowej CETA.    

Ryszard Zarudzki podkreślił, że MRiRW bardzo dokładnie analizuje treść umowy CETA i ma swoje uwagi dotyczące jej założeń.

– Mamy zastrzeżenia jako ministerstwo. […] Ostateczną decyzję podejmie rząd. Ministerstwo Rolnictwa przedstawia swoje zastrzeżenia np. w kwestii klauzul ochronnych. Jest szereg bardzo szczegółowych asymetrii dotyczących handlu dwustronnego, dotyczących rolnictwa. Mamy ekspertyzy, analizujemy i patrzymy na to bardzo, bardzo mocno – akcentował Ryszard Zarudzki.           

Podpisanie umowy nie jest jednoznaczne z jej ratyfikacją, gdyż jest jeszcze tzw. okres przejściowy – wskazywał wiceminister rolnictwa i rozwoju wsi.

– To, że będzie podpisana umowa, nie oznacza jej pełnej ratyfikacji, wejścia w życie. Jest okres próbny, przejściowy. Nie tylko w Polsce są obawy. […] Swoje obawy wyraża też Belgia, Austria, Niemcy. […] Nawet, jeśli umowa będzie podpisana, to mój podstawowy argument jest taki, że jest pewien okres, że to wszystko będzie monitorowane na bieżąco. Będzie okres przejściowy – to nie znaczy, że będzie ona bezwzględnie obowiązywać – wyjaśnił Ryszard Zarudzki.

Wiceszef resortu rolnictwa zwrócił uwagę, że CETA wejdzie w życie tylko wtedy, gdy zgodę wyrażą wszystkie kraje europejskie.

– Jeśli chociażby jeden kraj europejski nie przyjmie tej umowy, prezydent nie podpisze zgody, umowa nie wejdzie w życie – zaznaczył wiceminister Zarudzki.

Polityk podkreślił, że resort rolnictwa chce jak najdokładniej wyjaśnić wszelkie wątpliwości związane z umową CETA. Ministerstwo Rolnictwa chce przede wszystkim zabezpieczyć interesy polskich rolników – dodał wiceminister Ryszard Zarudzki.

– Ministerstwo Rolnictwa będzie wspólnie wypracowywać rozwiązania najlepsze dla kraju w dyskusji. Jesteśmy za tym, aby zabezpieczyć interesy polskiego rolnictwa w sposób zasadniczy. Jesteśmy za tym, aby wszystkie obawy, które są z tym związane, były maksymalnie wyjaśnione. Jesteśmy za tym, aby wspierać rolników i wyjaśniać wszystkie istniejące wątpliwości – powiedział Ryszard Zarudzki.

Całość audycji „Aktualności dnia” z udziałem wiceministra Ryszarda Zarudzkiego dostępna jest [tutaj].

RIRM

drukuj
Tagi: , ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl